İsviçre ve Malta, Gazze’de insani ateşkes talep edilen karar tasarısının veto edilmesinden üzüntü duydu

featured

İsviçre Dışişleri Bakanlığı: İsrail’in güvenliği etkilenmeyecek geçici bir insani ara desteklenmeli

İsviçre Dışişleri Bakanlığı, X sosyal medya platformunda yaptığı paylaşımda, BMGK’de Gazze’de acilen insani ateşkes talep edilen karar tasarısının veto edilmesinden üzüntü duyduklarını belirtti. Paylaşımda, “İsviçre, İsrail’in güvenlik ve savunma hakkını etkilemeyen geçici bir ‘insani ara’yı destekliyor.” ifadeleri yer aldı.

Malta BM Daimi Temsilciliği: Veto nedeniyle üzüntü duyuldu

Malta’nın BM Daimi Temsilciliği, X platformunda yaptığı paylaşımda, Birleşmiş Arap Emirlikleri’nin (BAE) Gazze’deki krize ilişkin BMGK’ye sunduğu ve Malta’nın eş sunucusu olduğu karar tasarısının veto edilmesi nedeniyle üzüntü rexbet duyduklarını bildirdi.

ABD, Gazze’deki insani ateşkes talep edilen karar tasarısına veto

ABD, BMGK’da Gazze’de acilen insani ateşkes talep edilen karar tasarısını veto etti. Paylaşımda, “Gazze’deki durum savunulamaz ve felakettir. Acil olarak insani bir ateşkes sağlanması gerekiyor.” ifadeleri yer aldı.

Slovenya BM Daimi Temsilciliği: Önemli bir adımın reddedilmesinden üzüntü duyuyoruz

Slovenya’nın BM Daimi Temsilciliği, X sosyal medya platformunda yaptığı paylaşımda, BM Genel Sekreteri’nin insani bir felaketi önlemek için BMGK’ye çağrıda bulunduğunu ve insani ateşkes ilan etme talebinin ardından BAE tarafından  rexbet giriş sunulan karar tasarısının BMGK tarafından kabul edilmemesinden üzüntü duyduklarını belirtti. Açıklamada, Slovenya’nın öncelikli olarak “Gazze’de kalıcı bir ateşkes sağlanması” ve İsrail’in güvenliğini sağlayacak uluslararası bir barış konferansı düzenlenmesi istendi.

BMGK’de karar tasarısı veto edildi

BMGK’de Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Türkiye gibi 90’dan fazla ülkenin eş sunucusu olduğu Gazze’de insani ateşkes talep edilen karar tasarısı, acil oturumda oylanmıştı. Ancak tasarı, ABD’nin veto etmesiyle kabul edilemedi. İngiltere çekimser oy kullanırken diğer 13 üye “evet” oyu kullanmıştı.