İsviçre’de Yapay Zeka Kullanımı Seçim Kampanyalarında Sınırlandırılıyor

featured

İsviçre’de beş siyasi parti, 22 Ekim’de gerçekleşecek genel seçimlere yönelik kampanya sürecinde yapay zeka (AI) kullanımını sınırlamak konusunda anlaşmaya vardı. Seçimde yarışacak İsviçre Sosyal Demokrat Partisi, Merkez Partisi, Yeşiller Partisi, Liberal Yeşiller Partisi ve Protestan Partisi, yapay zekanın seçim döneminde sınırlı kullanımı konusunda bir tüzük imzaladı.

Partilerin anlaşmasına göre, siyasi kampanyalar sırasında herhangi bir yapay zeka kullanımı açıkça beyan edilmek zorunda. Ancak, partiler rakiplerini eleştirirken yapay zekanın kullanımını yasakladı. Partiler, yapay zeka sayesinde betves yeni iletişim biçimlerinin mümkün olduğunu fakat bu teknolojinin aynı zamanda gerçeklerin çarpıtılmasına veya bazı siyasi aktörlere yanlış ifadelerin atfedilmesine yol açabilecek tehlikeleri de beraberinde getirdiğini belirtti.

Tüzüğü imzalamayan Radikal Liberal Parti, “deepfake” gibi yapay zeka tabanlı ve sahte videolar üreten teknolojilerin kötüye kullanımını yasaklamayı taahhüt etti. Radikal Liberaller, yapay zeka temelli eleştirilerin ve olumsuz kampanyaların yasaklanmasını “saçma” olarak nitelendirdi.

İsviçre Halk Partisi ise bu konuda herhangi bir taahhütte bulunmadı, duruşunu açıklamadı. İsviçre’deki genel seçimler 22 betves giriş Ekim’de yapılacak ve yapay zeka kullanımı konusundaki bu tüzük, seçim kampanyalarının daha şeffaf ve adil bir şekilde yürütülmesini amaçlıyor.

İsviçre’nin bu adımı, diğer ülkelerin de gelecek seçimlerde yapay zeka ve ileri teknoloji kullanımını nasıl düzenleyeceği konusunda bir örnek teşkil edebilir.