İzlanda’da Deprem Sonrası Oluşan Yarıklarda Kaybolan Adam İçin Arama Çalışmaları Sürüyor

featured

Arama Çalışmaları Yarıklardaki Güvenlik Riski Nedeniyle Durduruldu

İzlanda’nın Grindavik kasabasında yaşanan depremler ve volkanik faaliyetler sonucunda oluşan yarıklarda kaybolan bir adam için kurtarma ekipleri arama çalışmalarına devam ediyor. Çarşamba günü gerçekleşen olayda, kaybolan adam yarıkları doldurmak için çalışırken düştü. Yüzlerce kurtarma görevlisi, adamı bulmak için çalışmalara katıldı ancak heyelanlar ve kaya düşmeleri nedeniyle arama çalışmaları gece boyunca durmak zorunda kalındı.

Güney İzlanda Emniyet Amiri Ulfar Ludviksson, “Gece yarısı aramayı durdurmak zorunda kaldık çünkü yarıklarda çalışanların güvenliğini garanti edemiyorduk” dedi. Dar boşluklar nedeniyle sadece iki kişinin girebildiği alanlarda yapılan arama çalışmaları, zorlu koşullar nedeniyle aksadı.

Yarıklardaki Güvenlik Riski Nedeniyle Kurtarma Çalışmaları Zorlaşıyor

Saha müdürü Hjálmar Hallgrímsson, yapılan açıklamada, “Kesin olan şu ki, insanları hayati tehlike arz eden durumlara gönderiyoruz, bu yüzden çalışanların güvenliği için daha fazla zaman harcamamız gerekiyor” dedi. Hallgrímsson ayrıca, çalışma alanının sadece iki kişilik olduğunu ve daha fazla insanı içeri alamadıklarını belirtti. Kurtarma çalışmalarının zorluklarına rağmen, ekipler kaybolan adamı bulmak için azimle çalışmaya devam ediyor.

Grindavik Belediye Başkanı: “Bu Olay Yarıkların Ciddiyetini Gösteriyor”

Grindavik Belediye Başkanı Fannar Jónasson, kazanın tüm kasabayı şaşırttığını ve kasım ayında boşaltılan kasabadaki çatlakların ne kadar ciddi olduğunu gösterdiğini söyledi. Norveç Meteoroloji Ajansı’nın internet sitesinde yer alan bir habere göre, Grindavik kasabası sınırları içindeki çatlaklardan lanan riskin eskisinden daha yüksek olduğu tahmin edilirken bu kaza meydana geldi.