Japonya, Gazze’ye Ek İnsani Yardım Gönderecek

featured

Japonya Dışişleri Bakanı Kamikava Yoko, G20 Toplantısı’nda Konuştu

Japonya Dışişleri Bakanı Kamikava Yoko, Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde düzenlenen G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda İsrail’in Gazze’deki insani durumdan “ciddi endişe” duyduklarını belirtti. Kamikava, Gazze’deki durumu “kritik” olarak nitelendirirken, İsrail’in Refah kentine saldırılarından “derin kaygı” duyduklarını ifade etti.

32 Milyon Dolarlık Ek İnsani Yardım Planı

Kamikava, ülkesinin Gazze’deki sivillere 32 milyon dolar tutarında ek insani yardım göndermeyi planladığını açıkladı. Bu yardımın uluslararası kurumlar aracılığıyla bölgeye ulaştırılacağını belirten Kamikava, tarafların “insani bakış açısıyla hareket etmesi” gerektiğini vurguladı. Japonya hükümeti daha önce ekim ayında 10 milyon dolar, kasım ayında ise 65 milyon dolar insani yardım sağlayacağını duyurmuştu.

Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı Devrede Olmayacak

Japonya Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre, insani yardımın gönderilme sürecinde Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) devrede olmayacak. Bakan Kamikava’nın, G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda Fransa ve İngiltere Dışişleri Bakanları ile ayrı ayrı görüştüğü bildirildi.