Jeff Koons BMW M850i Tasarımıyla Contemporary Istanbul’a Katılmak için İstanbul’a Geliyor: THE 8 X Jeff Koons

featured

Borusan Otomotiv’in Türkiye distribütörü olduğu BMW’nin partnerliğinde gerçekleştirilen Contemporary Istanbul’un 17’inci edisyonu dünyaca ünlü Amerikalı heykeltıraş ve ressam Jeff Koons’un tasarladığı BMW M850i modeline de ev sahipliği yapacak. Ünlü sanatçı aynı zamanda Borusan Holding ve BMW Türkiye’nin davetlisi olarak Tersane İstanbul’da gerçekleştirilecek fuarı ziyaret edecek.

Borusan Otomotiv’in de bünyesinde yer aldığı Borusan Grubu, kurulduğu günden bu yana kültür sanat faaliyetlerinin destekçisi olmayı sürdürüyor. Bu kapsamda, Türkiye’nin başta gelen çağdaş sanat koleksiyonlarından biri olan “Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu”na da sahip olan Borusan Grubu, güncel sanat alanındaki faaliyetlerine, Borusan Holding’in de genel merkezi olan Perili Köşk binasında “Borusan Contemporary” çatısı altında devam ediyor.

Art Car Projesi’nin ardından BMW ile ikinci kez çalışan Jeff Koons’un, BMW’nin en üst segment modellerinden M850i xDrive Gran Coupé için yaptığı ve yalnızca 99 adet üretilmesi planlanan tasarımı 17. Contemporary Istanbul’da sergilenecek. BMW Group’un Dingolfing ve Landshut’taki fabrikalarında her bir otomobilin yalnızca dış cephesi için 200 saatlik el emeğiyle uygulanan eser için onlarca tasarımcı ve mühendis görev aldı. BMW AG CEO’su Oliver Zipse, “BMW tarihinde başka hiçbir BMW otomobili için bu kadar büyük ve kapsamlı bir tasarım eforu sarf edilmedi. Koons’un vizyonunu gerçeğe dönüştürebilmek için herkes elinden geleni yaptı. Bazı renkleri büyüteç kullanılarak gövdeye uygulamak zorunda kaldık. Ancak ortaya çıkan eserin topladığı beğeni ve ‘enerjik’, ‘cezbedici’ ve ‘güçlü’ gibi sıfatlarla anılması bizim için mutluluk verici” dedi.

Koons ise tasarımını “rüya otomobil/dream car” olarak tanımlıyor. Tasarım, maviden gümüş rengine, sarıdan siyaha kadar 11 farklı rengi gövdesinde taşırken, iç mekanda ise yüksek kaliteli malzemeler ve en yüksek kalitede deri kullanılıyor. Koltuklar ise renklerini çizgi roman dünyasının süper kahramanlarını temsilen BMW M’in ikonik kırmızı ve mavi tonlarından alıyor.

Jeff Koons’un etkileyici ve göz alıcı BMW M850i tasarımı 16-22 Eylül tarihleri boyunca Tersane İstanbul’da düzenlenecek olan 17. Contemporary Istanbul’da fuarı ziyaret edenler tarafından görülebilecek.

 

BMW Art Cars Hakkında

BMW Art Car Projesi fikri, ilk kez Fransız yarış pilotu ve koleksiyoner Hervé Poulain ile BMW M’in kurucusu Jochen Neerpasch tarafından ortaya atıldı. Poulain, 1975 yılında Alexander Calder’ı Le Mans’daki 24 saatlik yarışlar öncesi yarış otomobili BMW 3.0 CSL’i boyaması için davet etti. Bir yarış otomobilin sanata bu şekilde aracı olması o zaman için çığır açıcı bir fikirdi. Takip eden yıllarda BMW Art Car Projesi ile bu fikir, zamanın ruhuna uygun şekilde tekrarlandı. Günümüze gelene kadar Andy Warhol, Roy Lichtenstein, David Hockney, John Baldessari, Olafur Eliasson, Cao Fei, Esther Mahlangu ve Jenny Holzer gibi dünyanın önde gelen modern ve çağdaş sanat öncülerine BMW modellerini birer sanat eserine dönüştürme görevi verildi.

 

Jeff Koons Hakkında

Jeff Koons, 1955 yılında Pennsylvania, York’ta doğdu. Baltimore’daki Maryland Institute College of Art’ta ve School of the Art Institute of Chicago’da okudu. 1980’deki ilk kişisel sergisinden bu yana, Koons’un çalışmaları dünyanın dört bir yanındaki büyük galerilerde ve kurumlarda gösterildi böylece sanatçı dünyaca tanınan bir isim haline geldi.

Koons, ikonik Tavşan ve Balon Köpeği heykellerinin yanı sıra Rockefeller Center’da gösterilen Guggenheim, Bilbao’da kalıcı olarak kurulan anıtsal çiçek heykeli Köpek Yavrusu (1992) ile tanınmaktadır. Jeff Koons kültürel başarılarından dolayı çok sayıda ödül ve onur ödülü aldı. Bu ödüller arasında Pennsylvania Sanat Konseyi’nden Vali’nin Sanat Ödülleri “Seçkin Sanatlar Ödülü”‘nü aldı, Başkan Jacques Chriac, Koons’u Officier de la Legion d’Honneur’a terfi ettirdi, Dışişleri Bakanı Hillary Rodham Clinton, Büyükelçiliklerde Sanat Programına ve uluslararası kültürel değişime olağanüstü bağlılığı nedeniyle Koons’u Dışişleri Bakanlığı Sanat Madalyası ile onurlandırdı. Başkonsolos Ragini Gupta, Koons’a ABD Başkonsolosluğu’nun Floransa’daki Kültürel Diplomasi Ödülü’nü takdim etti. 2017 yılında, Koons, Columbia Üniversitesi Mortimer B. Zuckerman Zihin Beyin Davranış Enstitüsü’nde ilk Misafir Sanatçısı seçildi ve ayrıca Görsel Kültüre Üstün Katkı için Oxford Üniversitesi Edgar Wind Derneği’nin Onursal Üyesi oldu. Koons, 2002’den beri Uluslararası Kayıp ve İstismara Uğramış Çocuklar Merkezi’nin (ICMEC) yönetim kurulu üyesidir ve ICMEC ile birlikte Koons, Ailesi Uluslararası Hukuk ve Politika Enstitüsü’nü çocuk kaçırma ve sömürüsüne ilişkin küresel sorunlarla mücadele etmek ve dünya çocuklarını korumak amacıyla kurdu.