Joe Biden: Gazze’deki Durumla İlgili Değerlendirmeler

featured

Biden’dan İsrail ve Hamas Açıklamaları

ABD Başkanı Joe Biden, Kongre ortak oturumunda yaptığı “Birliğin Durumu” konuşmasında, Gazze’deki son duruma ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Biden, 7 Ekim’deki Hamas saldırısını, “İsrail Holokost’tan sonraki en kanlı gün” olarak tanımlayarak, “İsrail’in Hamas’a karşı kararlı bir tutum sergileme hakkı olduğunu” vurguladı.

Sivillerin Korunması ve İnsani Yardım

Biden, İsrail’in saldırılarında sivilleri hedef almamak gibi bir sorumluluğu olduğunu belirtti. Gazze’deki savaşın, daha önceki tüm çatışmalardan daha fazla masum sivilin hayatına mal olduğunu dile getiren Biden, binlerce kadın ve çocuğun öldüğünü ve çocukların yetim kaldığını ifade etti.

İsrail ve İnsani Yardım

Amerikan ordusuna, Gazze sahiline geçici bir liman kurulması talimatı veren Biden, bu liman aracılığıyla daha fazla insani yardımın Gazze’ye ulaşacağını ancak Amerikan askerlerinin bölgeye ayak basmayacağını söyledi. İsrail’in de üzerine düşeni yapması gerektiğini vurgulayan Biden, insani yardımın pazarlık unsuru olamayacağını belirtti.

İki Devletli Çözüm Vurgusu

Biden, İsrail-Filistin sorununa kalıcı siyasi tek çözümün iki devletli bir yapı olduğunu bir kez daha vurgulayarak, barış ve istikrarın sağlanması için taraflar arasında diyalog ve işbirliği çağrısında bulundu.