Kamu Denetçiliği Kurumu Blok Ders Uygulamasına Son Verilmesi İçin Tavsiye Kararı Verdi

featured

KDK’nın Tavsiye Kararı: Blok Ders Uygulamasının Öğrenci Odaklı Olmadığı İfade Edildi

Kamu Denetçiliği Kurumu’nun (KDK) verdiği karara göre, Diyarbakır’daki bir lisede öğrenim gören öğrencinin velisi, blok ders uygulamasının öğrencileri olumsuz etkilediğini belirterek uygulamaya son verilmesi talebinde bulundu.

KDK’nın Değerlendirmesi

KDK, yapılan başvuruyu inceledikten sonra blok ders uygulamasının öğrenci merkezli aktif öğrenme anlayışını zorlaştırdığını belirtti. Kararında, blok derslerin ortaöğretim kurumlarında öğrenci merkezli bir programın yürütülmesini engellediği vurgulandı.

Kararın İçeriği

KDK’nın kararında, blok derslerin öğrencilerin dinlenme süresini azalttığı ve öğrencilerin dikkatini toplamalarını zorlaştırdığı belirtildi. Bu nedenle blok ders uygulamasının sürekli hale getirilmesinin uygun olmadığına ve öğrenci odaklı bir programa geçilmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Sonuç

KDK’nın tavsiye kararında, blok ders uygulamasının öğrenci merkezli bir eğitim anlayışına aykırı olduğu ve öğrencilerin derslerden maksimum verimi alabilmeleri için bu uygulamadan vazgeçilmesi gerektiği belirtildi. Bu doğrultuda Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyarbakır Valiliği’ne blok ders uygulamasına son verilmesi yönünde tavsiye kararı verildi.