Kentteki Spor Tesisleri ve Sporcu Sayısı Büyük Artış Gösterdi

featured

Yatırımlarla Birlikte Tesis Sayısı Hızla Artıyor

Beş yıl önce 26 spor tesisi bulunan kentte, son yapılan yatırımlarla bu sayı 88’e yükseldi. Bu artışla birlikte kulüp ve sporcu sayısında da önemli bir artış yaşandı.

Spor Kulübü Sayısı ve Sporcuya Ulaşılan Sayıda Büyük Artış

2019 yılı başında 242 olan spor kulübü sayısı, şu anda 1128’e yükseldi. Aynı şekilde, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü sisteminde yer alan faal sporcu sayısı da 2 binlerden 50 binlere ulaştı.

AA

Tesis Yatırımları Devam Ediyor

Gençlik ve Spor İl Müdürü Muhittin Özbay, sporu tabana yaymayı hedeflediklerini belirtti. Özbay, tesis yatırımlarının hızla devam ettiğini ifade etti.

2019 yılında göreve başladıklarında İl Müdürlüğü dahil 26 tesislerinin olduğunu söyleyen Özbay, şu anda 55 tesislerinin bulunduğunu belirtti. Türkiye’nin en büyük olimpik yüzme havuzu başta olmak üzere bin kişilik spor salonları, gençlik merkezleri ve genç ofisleri gibi toplamda 29 tesisin tamamlandığını dile getirdi. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi ile Bakanlığın protokolü kapsamında 20 spor salonu ve 13 yüzme havuzunun da şehre kazandırıldığını belirtti.

AA

Tesis Sayısında Büyük Artış, Sporcu Sayısında da Meyvelerini Gösteriyor

Kentteki spor tesislerinin yüzde 75’inin 2019 yılı sonrasında tamamlandığını belirten Özbay, tesisleşmenin meyvelerini almaya başladıklarını ve sporu tabana yayma projeleri yürüttüklerini kaydetti.

2019 yılında 2 binlerde olan faal sporcu sayısının, depreme rağmen 50 binli seviyelere yükseldiğini ifade eden Özbay, uluslararası organizasyonlarda madalya kazanan sporcu sayısının 1500’ün üzerine çıktığını ve Türkiye genelinde başarı elde eden sporcu sayısının ise 5 binleri geçtiğini belirtti.

AA

Sağlıklı Toplum Yetiştirmek İstiyoruz

Özbay, sporcu bireyler ve sağlıklı bir toplum yetiştirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Amacın, geleceğin sporcu avukatlarını, sporcu doktorlarını, sporcu mühendislerini yetiştirmek olduğunu dile getiren Özbay, bireylerin spor yaparak öz güven kazanmalarını, problemlerle baş edebilme becerisine sahip olmalarını, dürüst ve kazananı kutlayan, kaybetmeyi de özümseyen bir yapıda yetişmelerini istediklerini söyledi. En önemlisi de sağlıklı bir toplum yetiştirmek için sporun önemini vurguladı.

AA

Gelecekte Daha Fazla Sporcu ve Madalya

Özbay, gelecek yıllarda sporcu ve madalya sayılarının artarak devam etmesini hedeflediklerini vurguladı.

AA