Kocaeli Bilim Merkezi, 2023 yılında 203 bin 374 ziyaretçiye ev sahipliği yaptı

featured

Bilimsel Atölyeler ve Etkinlikler

Kocaeli Belediyesi, eski Seka Kağıt Fabrikası alanında yer alan Kocaeli Bilim Merkezi’nin 2023 yılında 203 bin 374 ziyaretçiye hizmet verdiğini açıkladı. Merkezin kuruluşundan bu yana bilimsel atölyeler ve etkinliklerle ziyaretçilere hizmet verdiği belirtilen açıklamada, 2023 yılında robotik kodlama, biyoloji, kimya, fizik, mekatronik ve arkeoloji gibi farklı bilim dallarında atölye ve etkinliklere ev sahipliği yapıldığı ifade edildi.

Yoğun İlgi Gören Atölye Eğitimleri

Açıklamada, haftalık gerçekleştirilen bilimsel atölye eğitimlerinin yoğun ilgi gördüğü belirtildi. 91 farklı alanda gerçekleştirilen okul öncesi ve ilköğretim öğrencilerinin katılımıyla yapılan 244 atölyeye 2 bin 140 kişinin katıldığı bildirildi. Ayrıca, 7-70 yaş aralığındaki okul gruplarına ve yetişkinlere özel kodlama eğitimleriyle birlikte Proje Üretim Fabrikası (PÜF) Laboratuvarı eğitimlerinin de yoğun ilgi gördüğü kaydedildi.

Bilim Şov Etkinliği

Kocaeli Bilim Merkezi’nin 7’den 70’e eğlendirerek öğretmeyi hedefleyen ‘Bilim Şov’ etkinliğine de büyük ilgi olduğu belirtildi. Bu etkinlikte, katılımcıların birbirinden eğlenceli bilimsel deneylere katıldığı ifade edildi. Özel etkinliklerde ve belirli tarihlerde gerçekleştirilen ‘Bilim Şov’ etkinliğinin yıl içinde 3 bin 260 kişinin bilimle buluşmasına olanak sağladığı bildirildi.

Diğer Etkinlikler

Kocaeli Bilim Merkezi’nin düzenli olarak gerçekleştirdiği ‘Gökyüzü Gözlem Geceleri’ ve ‘Doğada Bilim’ gibi organizasyonlara da ev sahipliği yaptığı vurgulandı. 2023 yılında gerçekleştirilen 15 etkinliğe 28 bin 222 kişinin katılım sağladığı belirtildi.

Toplam Ziyaretçi Sayısı

Kocaeli Bilim Merkezi’nin 2023 yılı boyunca toplam 203 bin 374 ziyaretçiyi ağırladığı ifade edildi. Merkezin bilimsel atölyeleri, etkinlikleri ve diğer organizasyonlarıyla bölgedeki bilimseverlere hizmet vermeye devam ettiği kaydedildi.