Kosova, Türkiye’den En Çok İthalat Yapan Ülke Konumunda

featured

Kosova Gümrükler Müdürü, Yıl Sonu Değerlendirmesi Yaptı

Kosova Gümrükler Müdürü Agron Llugaliu, yaptığı basın toplantısında ülkenin en çok Türkiye’den ithalat yaptığını açıkladı. Yıl sonu değerlendirmesine göre, 2023 yılında Kosova’nın 5,8 milyar euroluk ithalatının 792 milyon eurosu Türkiye’den gerçekleşti. Almanya ikinci sırada yer alırken, Çin üçüncü sırada yer aldı.

Kosova’nın Gümrük Vergisi Geliri 1,6 Milyar Euro

Llugaliu, geçen yılın üzerine yaklaşık yüzde 9’luk bir artışla 2023’te ülke bütçesine 1,6 milyar euro gümrük vergisi toplandığını belirtti. Ayrıca, ihracatın 891 milyon euro seviyesinde gerçekleştiğini aktardı.

Gümrükte Gözaltına Alınan Çalışanlar ve El Konulan Ürünler

Llugaliu, bu yıl içerisinde 9 gümrük çalışanının gözaltına alındığını ve 14,5 milyon euro değerinde mala el konulduğunu paylaştı. Bu da gümrüğün kaçakçılık ve yolsuzlukla mücadelede başarılı bir performans sergilediğini gösteriyor.

Türkiye, Kosova İçin Önemli Bir İthalat Kaynağı

Kosova Maliye, Çalışma ve Transferler Bakanı Hekuran Murati de basın toplantısında gümrüğün ülke bütçesine katkı, kaçakçılık ve yolsuzlukla mücadelede mükemmel bir iş çıkardığını vurguladı. Türkiye, 2022 yılında da Kosova’nın en çok ithalat yaptığı ülke olmuştu. Kosova ile Türkiye arasında serbest ticareti öngören anlaşma ise 2019 yılında yürürlüğe girmişti.