Kredi Kartı Aidatını İadesi Nasıl Yapılır?

featured

Bilindiği gibi kredi kartı aidatları, bankalar tarafından alınan ancak tüketicinin ödemek istemediği için direndiği konuların başında gelmektedir.

Hemen hemen bütün bankalar kullanıcılarından kredi kartı aidatı adı altında yıllık ücret kesintisi yapmaktadır. Ancak çoğu kez bankaların yalvar yakar verdiği kredi kartlarına aidat ödemek kart kullanıcılarına bir hayli anlamsız ve haksız görünmektedir. Bu sebeple de sürekli olarak bankalar ile müşterileri arasında bu kesintiden doğan problemler yaşanmaktadır. Kredi kartı ücretinin dayanağını, hukukiliğini merak ediyor veya yapılan kesintinizi geri almak istiyorsanız bu makalemizi okumanız yeterlidir.

Kredi Kartı Aidatı Yasal Mı?

Bu soru da geçen “yasal” kelimesi, hatalı olarak genelde hukukilik kavramı yerine kullanılmaktadır. Bu durum da kredi kartı aidatını “deve kuşu”na benzetmektedir. Çünkü kart aidatı yasal değil, ama şartları oluşmuşsa hukuki bir kesintidir. Daha açık ifade ile bu ücretin alınacağı kanunda yazmamaktadır. Ancak BDDK kararları ile belirli şartlarda bu ücretin alınabileceği yönünde düzenleme yapılmıştır.

Kredi Kartı Aidatı Alınabilecek Durumlar

Bu düzenlemelere göre her banka kullanıcılara en az bir kartını ücretsiz sunmalıdır. Örneğin 10 çeşit kredi kartı bulunan bir banka, bu kartlardan bir tanesini müşterilerine kart aidatı olmayan kredi kartı olarak sunuyorsa diğer 9 kartından kart ücreti alabilir. Buradaki mantık; ücret ödemek istemeyen o kartı alsın, bankaya ücret ödemeye mecbur olmasın şeklinde ifade edilebilir. Bankalar bu sebeple taksit para puan gibi özelliklerin neredeyse tamamını kapattığı bir kredi kartı seçeneğini ücretsiz sunmakta, kart avantajlarından faydalanmak isteyen kredi kartı kullanıcıları yine bankaya aidat ödemek zorunda kalmaktadır.

Ayrıca kullanıcı aidat talep edilen kredi kartını aktif olarak kullanıyor olmalıdır. Bir kredi kartı hiçbir ödeme, avans, alışveriş vs işlemlerinde uzun süre kullanılmadı ise bankalar bu kart sahibine hiçbir hizmet ve avantaj sağlamadığı için aidat da talep edemez.

Talep edilen aidat kullanılmış olan döneme ait olmalıdır. Gelecek dönem için bankalar bu kesintiyi yapamaz.

Kredi kartı aidatı sözleşmede açıkça belirtilmiş olmalıdır.

Bu şartları sağlayan kredi kartlarından bankalar aidat talep edebilirler. Peki talep edilen kart ücreti iptal ve iadesi mümkün mü?

Kredi Kartı Aidatının İptali ve İadesi

Şayet yukarıda belirtilen şatlardan en az biri ihlal edilmiş ise kart ücreti iptal edilip, ödendi ise iadesi sağlanabilir. Bu şartlardan en çok ihlal edileni aktif kullanım dönemine ait olma zorunluluğudur. Bankalar kart aidatını genelde kartın kapatılmaması için araç olarak kullanmaktadırlar. Genelde gelecek dönem için aidat alımı yapılmakta ve iptali talep edildiğinde kredi kartının belirli bir süre kapatılmaması şartı öne sürülmektedir.

Kart Aidatı İptal ve İadesi İçin Yapılması Gerekenler

Kart ücretini iptal ettirmek için yapılması gerekenler, yazımızın buradan sonraki kısmında adım adım anlatılacaktır.

  1. Bankaya yazılı başvuru yapılmalıdır. Bu başvuru muhakkak surette yazılı olması gerekmekte olup sözlü başvurular, konuşmaların kaydedildiği çağrı merkezi aracılığı ile yapılsa dahi geçerli olmaz. Ancak kart ücret iadesi için yapılacak başvuru ilgili bankanın kep (resmi mail adresi) adresine mail yolu ile de yapılabilir.
  2. Bankadan olumsuz cevap alınırsa bu cevabın da yazılı olması gerekecektir. Sözlü olarak veya mesajla verilecek cevaplar yeterli olmayacaktır. Şayet sözlü cevap verilirse bankaya yeni bir başvuru ile yazılı cevap talep edilir. Yazılı ret cevabı gelmişse bir sonraki adıma geçilebilir. Ama bankadan yazılı ret cevabı gelmedi ise başvurunun bankaya yapıldığı tarihten itibaren 60 gün beklenmesi gerekmektedir. 60 gün dolduktan sonra sonraki adıma geçilebilir.
  3. Kredi kartı aidatını iptal ettirmek için yapılan başvuruya yazılı ret cevabı alındıktan veya başvuru tarihinin üzerinden 60 gün geçtikten sonra Bireysel Müşteri Hakem Heyeti’ne başvuru yapılır. Bu kurum kaymakamlık nezdinde açılan Tüketici Hakem Heyetlerinden farklıdır.

Bireysel Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Nasıl Yapılır?

E-devlet üzerinden kolayca başvuru yapılabilir. Bireysel Tüketici Hakem Heyeti kararları bankalar için bağlayıcıdır. Başvurunuzda illa ki hukuki tabirleri ve kaideleri anlatmaya gerek yok. Ancak ne istendiği net biçimde ortaya koyulmalıdır.

Artık geriye başvurunuzun sonuçlanmasını beklemek kalıyor. Tüketiciler genelde bu başvurulardan olumlu cevap alıyor. Ancak başvurunun ücret kesintisinden sonra süre geçirilmeden yapılmasında fayda var.