Kripto Para Birimini Kim Ortaya Çıkardı?

2000'li yıllarda dijital para birimleriyle ilgili birçok deney yapıldı. İlk dijital para birimi 2009 yılında ortaya çıktı.

featured

2000’li yıllarda dijital para birimleriyle ilgili birçok deney yapıldı. İlk dijital para birimi 2009 yılında ortaya çıktı. Basılan ilk dijital para birimi Bitcoin oldu. Satoshi Nakamato kullanıcı adının kimi veya neyi temsil ettiği bugün bilinmiyor.

En Çok Kullanılan Kripto Paralar Nelerdir?

En çok kullanılan kripto paralar şu şekilde sıralanabilir;

  • BTC,
  • ETH,
  • Tether,
  • BTC-Cash,
  • Litecoin,

Bitcoin ilk olarak 2009 yılında bir kripto para birimi olarak ortaya çıktı ve o zamandan beri en aktif olarak kullanılmaktadır. Piyasada Bitcoin’i takip eden Ethereum ve Tether gibi kripto para birimleri, Bitcoin’den sonra aktif olarak kullanılan kripto para birimleri arasında yer alıyor. Bu milyar dolarlık kripto para birimleri, kullanıcılar arasında favori olmaktadır. Kripto haberleri hakkında bilgi sahibi olarak detaylara ulaşabilirsiniz.

Kripto Para Piyasaları Nereden Takip Edilir?

Kripto para piyasaları, borsa web siteleri üzerinden takip edilebilen piyasalardır. Kripto para birimlerini yıl, ay, hafta ve gün bazında detaylı olarak inceleyerek takip edebilirsiniz. Bu sitelerden hangi kripto para birimlerinin ne kadar arttığını veya azaldığını takip edebilirsiniz. Analizlerinize dayanarak, kendi veya uzman görüşünüze göre doğru yatırımları yapabilirsiniz. Kripto haber sitesinden takip sürecini yönetebilirsiniz.

Kripto Paraların Tarihsel Süreci

Bu sanal para birimlerinin hikâyesi bir adamla başlıyor: kriptograf David Chaum. Amerikalı David Chaum, 1983’te eCash adlı bir şifreleme sistemi geliştirdi. On iki yıl sonra, ekonomik işlemleri gizli tutmak için kriptografi kullanan başka bir sistem olan DigiCash’i de geliştirdi. Bununla birlikte, “kripto para birimi” kavramı veya terimi ilk olarak 1998’de ortaya çıktı. O yıl, Wei Dai, temel özelliği merkeziyetçilik olan bir kriptografik sistem kullanan yeni bir ödeme yöntemi geliştirmeyi düşünmeye başladı. Kripto haberi konusunda bilgi sahibi olmak önemli bir süreçtir.

On yıldan fazla bir süre önce, bir ekonomik kriz, süper güç Amerika da dahil olmak üzere neredeyse her ülkeyi etkiledi. 2008 yılındaki böylesine büyük bir ekonomik felaketin etkisi pasifti ve madeni paraların devalüasyon oranı her geçen gün artıyordu. 2009 yılında, Satashi Nakamoto adlı anonim takma adlı bir adam, ilk kripto para birimi olan Bitcoin’i geliştirdi. Peki, bunun arkasındaki amaç nedir? Herhangi bir finans kuruluşunun desteği olmadan kullanılabilecek yeni bir uluslararası, merkezi olmayan ödeme yöntemi yaratmak olarak adlandırılabilir.

Kripto Paraların Güvenliği

Kripto para birimleri genellikle blockchain teknolojisi kullanılarak oluşturulur. Öte yandan blockchain, veri paylaşmanın güvenli bir yolu olarak görülüyor. Blockchain’i güvenli kılan şey, tek bir otoriteye dayanmayan sistemler daha güvenilir olduğundan, merkezi olmayan bir ağ olmasıdır. Bir blok zinciri, işlemlerin “bloklara” nasıl kaydedildiğini ve zaman damgalı olduğunu açıklar. Oldukça karmaşık ve teknik bir süreç, ama sonundadır. Buna, bilgisayar korsanlarının kurcalaması zor olan kripto para birimi işlemlerinin dijital defteri denir. Kripto Haber sitesinden bu konular hakkında bilgiler alabilirsiniz.