Küresel Piyasalar, ABD Enflasyon Verilerini Bekliyor

featured

Küresel piyasalar, ABD’de bugün açıklanacak enflasyon verilerini beklerken, Federal Reserve (Fed) yetkililerinin yapacakları açıklamalar da yatırımcıların odağında bulunuyor. ABD Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadele konusundaki politikaları ve faizlerin ne kadar süre yüksek seviyelerde kalacağına dair belirsizlikler piyasaları etkilemeye devam ediyor.

Analistler, ABD’de bugün açıklanacak olan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerinin, Fed’in gelecekteki politikaları üzerinde etkili olabileceğini vurguluyorlar. ABD’de TÜFE’nin ekimde aylık yüzde 0,1 ve yıllık yüzde 3,3 artması bekleniyor. Bu verinin açıklanmasının ardından piyasalarda oynaklığın artabileceği ifade ediliyor.

Ayrıca, ABD Kongresi’nde federal hükümetin finansmanı konusunda anlaşmaya varılamaması durumunda hükümetin kısmen kapanma riski de gündemde. Uzun vadeli bir kapanmanın ekonomiye olumsuz etkileri olabileceği belirtiliyor.

ABD federal hükümetinin bütçe betnblue açığı ekim ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 24 azalarak 66,6 milyar dolar olarak açıklandı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’un ABD’nin kredi notunu “Aaa” olarak teyit etmesi ancak not görünümünü “negatif” olarak revize etmesi de yakından takip ediliyor. ABD hükümetinin mali gücüne yönelik riskler de göz önünde bulunduruluyor.

ABD’de Tüketici Beklentileri Anketi sonuçlarına göre, Amerikalı tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentisi ekimde yüzde 3,6’ya geriledi.

Diğer yandan, ABD hazine tahvil faizleri ve dolar endeksi temkinli bir seyir izlerken, Brent petrolün varil fiyatı yükseliş eğilimini sürdürüyor.

Ülke içinde, Borsa İstanbul’da – betnblue giriş yaşanan satış ağırlıklı seyir sonucunda BIST 100 endeksi düşüş yaşadı. Dolar/TL ise hafif bir artış kaydetti.

Kapanışa yakın, Asya ve Avrupa borsaları farklı bir seyir izledi. Asya’da gözler ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in görüşmesine çevrilirken, Avrupa’da ZEW endeksleri ve büyüme verileri takip ediliyor.