Limak ve Çalık arasında Kosova Elektrik Dağıtım Şirketi ile Sırp şirketi Elektrosever arasında imzalanan sözleşme, Kosova-Sırbistan ilişkilerinin normalleşmesine katkı sağlayacak

featured

Sözleşmenin önemi

Türkiye’nin önde gelen holdinglerinden Limak ve Çalık ortaklığında işletilen Kosova Elektrik Dağıtım Şirketi (KEDS) ile Sırp şirketi Elektrosever arasında imzalanan sözleşme, Sırpların çoğunlukta olduğu belediyelerde yıllardır süren elektrik dağıtım meselesinin çözülmesinin yanında Kosova ile Sırbistan arasındaki normalleşme sürecinde önemli bir engelin de aşılmasına katkı sağlayacak.

Sözleşmeyi memnuniyetle karşılananlar

Avrupa Birliği (AB) Belgrad-Priştine Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak, KEDS ile Elektrosever arasında imzalanan sözleşmeyi memnuniyetle karşıladığını belirtti ve Kosova ile Sırbistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi kapsamındaki enerji yol haritasının uygulanmasında önemli bir adım olduğunu vurguladı. Türkiye de KEDS ile Elektrosever arasında imzalanan sözleşmeyi, Kosova’nın kuzeyinde elektrik dağıtım meselesinin çözümüne imkan tanıyarak normalleşme sürecine katkıda bulunan önemli bir adım olarak değerlendiriyor.

Türkiye’nin çabaları

Diplomatik kaynaklara göre Türkiye, Belgrad-Priştine Diyalog Süreci’nin en önemli unsurlarından biri olan enerji konusunda Kosova ile Sırbistan arasında uzlaşma sağlanabilmesi için başından bu yana yoğun çaba gösterdi. Türkiye, bölgede kalıcı barışın ancak diyalog ve uzlaşıyla tesis edilebileceği anlayışıyla diyalog sürecini desteklemeyi ve tarafların talep etmesi halinde sürece yapıcı katkıda bulunmayı sürdürecektir.

Kosova’nın maliyeti

Kosova’da savaşın sona erdiği Haziran 1999’dan itibaren kuzeyde Sırpların çoğunlukta olduğu belediyelerde elektrik faturaları ödenmiyor ve bu maliyet, Kosova hükümetince karşılanıyordu. Resmi verilere göre yaklaşık 24 yıldır devam eden bu durumun Kosova hükümetine toplam maliyeti, 2023 başlarında 320 milyon avroya ulaştı.

Enerji yol haritası

Kosova ile Sırbistan arasında 21 Haziran 2022’de Brüksel’de imzalanan enerji anlaşmalarının uygulanmasına yönelik yol haritasına göre, Sırbistan’ın kamuya ait enerji şirketi Elektroprivreda Srbije’nin Kosova’daki iştiraki Drustvo Elektrosever, gerekli lisansları alarak ve sözleşmeleri imzalayarak Kosova’daki Sırp çoğunluklu belediyelerde elektrik dağıtım hizmetlerine başlamış olacak.