Mardinli Sultan Kösen, Los Angeles’ta Rekortmen Jyoti Amge ile Buluşuyor

featured

Mardin’in Dede köyünde yaşayan Sultan Kösen, Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi

Mardin’in Derik ilçesine bağlı Dede köyünde yaşayan Sultan Kösen, boyunun yanı sıra 27,5 santimetre uzunluğundaki el ve 36,5 santimetrelik ayaklarıyla 2009’da Guinness Rekorlar Kitabı’na girmişti. 15 yıldır bu rekoru koruyan Sultan Kösen, davet üzerine Los Angeles’a gitmek için hazırlıklar yapıyor. Burada boyu 62,8 santimetre olan Hindistanlı Jyoti Amge ile bir araya gelecek olan Kösen, bu anları ABD’li bir prodüktör tarafından kayda alınacak.

“Bizi Uzun Bir Yolculuk Bekliyor”

Barber salonunda saç ve sakal tıraşı ile bakım yaptıran Sultan Kösen, yıllardır dünyanın en uzun insanı olarak rekor koruduğunu belirtti. Bugüne kadar 128 ülkeyi gezen ve her yerde ülkesinin kültürünü ve geleneklerini tanıtan Kösen, “2024 bizim için yoğun bir yıl başladı ve bu şekilde devam ediyor. Şimdi Los Angeles’a gidiyoruz. Orada birkaç etkinlik olacak. Son hazırlıklarımızı yapıyoruz. Uzun bir yolculuk bizi bekliyor. Orada da ülkemizi gururla temsil edeceğiz” dedi.

“Film Çekeceğiz”

Los Angeles’ta dünyanın en kısa kadını Jyoti Amge ile buluşacak olan Kösen, bu fırsatın heyecanını yaşadığını söyledi. Kösen, “6 yıl önce Jyoti ile Mısır’daki piramitlere çıkmıştık. Şimdi tekrar buluşuyoruz. Harika bir program olacak. Jyoti ile bir film çekeceğiz. Umarım Hollywood’un kapılarını aralarız” şeklinde konuştu. Kösen’in menajeri Mehmet Veysi Bora da bir yapımcının davetiyle Los Angeles’a gideceklerini ve film projeleri için görüşmeler yapacaklarını belirtti.