Marka İzleme Nedir? Neden Önemlidir?

featured

 

Marka Nedir?

Bir işletmenin ürettiği ya da sattığı mal veya hizmetlerin, diğer işletmelerin mal ve hizmetlerinden ayırt edilebilmesi için kullanılan her türlü harf, sözcük, renk, şekil, sayı, hareket, sesler, koku ya da ambalajdan ibaret olan işarete marka nedir. Tescil edildikleri yıl itibariyle markalar, 10 yıllık koruma altına girer. Sonsuza kadar korunabilmesi için 10 yılda bir ilgili harç ödemesinin yapılması gereklidir. Tescil altına alınmış markalar, bir ürün ya da hizmet gibi satılabilirler, lisanslama yoluyla başkalarına kiralanabilir ve miras yoluyla diğer kuşaklara aktarılabilirler. Marka ile ilgili en önemli şey ise benzer ürün ya da hizmetlerden farklılaşmasını sağlayan ayırt edici özelliğinin bulunması gerektiğidir. Kullandığınız işaretin taklit edilmesinden endişe duyduğunuz takdirde, en kısa sürede tescilinin sağlanması için destekpatent.com internet adresine girerek, marka adınızı güvence altına alabilirsiniz.

 

Marka İzleme Nedir?

Tescille koruma altına alınan bir markanın, iyi ya da kötü niyetli girişimler tarafından taklit edilmesi ya da benzer marka tescillerine karşı koruma altına alınması amacıyla yürütülen sürece marka izleme denir. Markanızın marka izlemesi yapılmadığı takdirde, tescilli markanızın benzeri Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılacak bir başvuru sonucu koruma altına alınabilir ve bu yüzden müşterilerinizde bir algı karışıklığına sebep olarak işletmenizde gelir kaybı ve marka değerinin düşmesiyle sonuçlanabilir. Benzer markanın tescille koruma altına alınmasını engellemek için tescil süreci devam ederken itiraz etmek gereklidir. Eğer benzer marka tescil yoluyla koruma altına alındıysa iptal edilmesi sadece dava yoluyla mümkün olmaktadır. Bu dava süreci de hem zaman yönünden hem de parasal durum yönünden pahalıya patlayacak bir süreçtir.

 

Markanızı Korumak İçin Marka İzleme Çalışmaları

Türk Patent Enstitüsü’ne müracaat eden markalar, tescil başvuruları sürecinde izleme listesinde yer alan markalar ile ilan edilmiş markalar arasında taklit ya da benzerlik durumu olup olmadığı kontrol edilip itiraz süreci başlatılır. İlk hak sahipleri, markalarına benzer yapılmış başvurulara itiraz ederek tescilini engelleyebilir. destekpatent.com sitesinin izleme ve takip sistemleri ile markanıza benzer ya da taklit başvuruların tespit edilmesini talep ederek markanıza benzeyen başvurulara itiraz edebilirsiniz. Temeli 1983 tarihinde atılan 39 yıllık köklü geleneğiyle, en geniş ve deneyimli insan kaynağına sahip destekpatent.com ile markanızı izleme altına aldırabilir ve taklitlerinizden kurtularak sağlam bir markanın temeline sahip olabilirsiniz.

 

Marka İzleme Nasıl Yapılır?

Türk Patent Kurumu’nun sicil kayıtlarında markanıza benzerlik taşıyan ya da taklidi olan ya da faaliyet alanları açısından markanızla birebir örtüşen markaları tespit edip gerekli itirazları yaparak reddini sağlama işlemine marka izleme adı verilir. Marka sorgulama ise, Türk Patent ve Marka Kurumu’na, yeni marka başvurusu öncesi yapılan hazırlık sürecine denmektedir. Bu süreçte hedeflenen marka adının kullanılıp kullanılmadığı incelenmektedir. Marka sorgulama işlemi, marka vekilleri aracılığıyla yapılmaktadır. Her yıl ortalama olarak 90.000’in üzerinde marka başvurusu yapılan Türkiye’de, bu tespitleri yapabilmek amacıyla, özel yazılımlarla desteklenen teknolojik bir altyapı ve yıllardan beri deneyim kazanarak tecrübe sahibi olmuş insan kaynakları aracılığıyla gerçekleştirdiği marka izleme ve marka sorgulama alanlarında uzman destekpatent.com sayesinde markanızı güvence altına alarak, taklitlerinizin ve benzerlerinizin ortaya çıkmasını engelleyebilirsiniz. Destek Patent kuruluşu, taklit vakalarıyla karşılaşılmaması adına tasarımların piyasaya sürülmeden önce tescille koruma altına alınmasını öneriyor. Marka tescili, patent başvurusu, tasarım tescili ve alan adı alımından gümrük koruma hizmetlerine kadar A’dan Z’ye tüm ihtiyaçlarınızı her sektörde uzman kadrosunun yardımlarıyla eksiksiz bir şekilde yerine getiren Destek Patent’e ulaşmak için web sitesi destekpatent.com‘u ziyaret edebilirsiniz.