Marmara’da Ekim Ayı Yağışları Uzun Yıllar Ortalamasına Göre Yüzde 52 Azaldı

featured

Marmara Bölgesi’nde ekim ayı yağışları, uzun yıllar (1991-2020) ortalamasına göre yüzde 52 azaldı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, Marmara Bölgesi’nde ekim ayında metrekareye düşen yağış miktarı uzun yıllar ortalaması olan 72 milimetreden sadece 34,3 milimetreye düştü. Bu durum, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 66 artış gösterdi.

Özellikle Kocaeli ve Sakarya illerinde yüzde 40 ila 60 arasında bir yağış artışı yaşanırken, Marmara Bölgesi’nin batısında yüzde 80’in üzerinde bir yağış azalması görüldü. Ayrıca Tekirdağ ve Kırklareli illerinde ekim ayındaki yağış gün sayıları 3 günün altına düştü.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Deniz Demirhan, bu azalmanın Türkiye genelinde de gözlemlendiğini ve iklimsel değişikliklerin etkisinin önemli olduğunu belirtti. Demirhan, bu azalmanın kuraklık ve su sıkıntısı sorunlarını artırabileceğini vurguladı.

Demirhan, su tasarrufunun önemine dikkat çekerek, evlerde damlayan muslukların tamir edilmesi, yağmur suyunun toplanması, suyun daha verimli kullanılması ve sulama alışkanlıklarının gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca suyun tasarruflu bir şekilde kullanılmasıyla kuraklık ve su sıkıntısı sorunlarının daha etkili bir şekilde ele alınabileceğini belirtti.

Meteoroloji verilerine göre, iklim değişikliklerine karşı çevre dostu ve sürdürülebilir su yönetimi önlemlerinin alınması gerekmektedir.