Mehmet Fatih Kacır: Hayatı ve Kariyeri

featured

Mehmet Fatih Kacır Kimdir?

Mehmet Fatih Kacır, 1984 yılında İstanbul’da doğmuştur. İstanbul Erkek Lisesi’nde ortaokul ve lise eğitimini tamamladı. Üniversiteye giriş sınavlarında Türkiye’nin 12. si olarak başarı gösterdi ve Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden Onur Derecesiyle mezun oldu.

Girişimci ve İnovatör

Kacır, üniversite eğitimi sırasında öğrenci temsilciliği yaptı ve disiplinler arası araştırmalar ve proje yönetimi eğitimlerine öncülük etti. Mezuniyet sonrasında girişimci olarak yoluna devam etti ve kurucusu ve yöneticisi olduğu şirketlerde faydalı model ve endüstriyel tasarımlar geliştirerek yenilikçi uygulamalara imza attı.

Sivil Toplum Kuruluşlarındaki Rolü

Kacır, girişimcilik faaliyetlerinin yanı sıra sivil toplum kuruluşlarında da aktif bir rol oynamıştır. Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı)’nın kurucuları arasında yer alarak, 2018 yılına kadar Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi. Ayrıca, DENEYAP Teknoloji Atölyeleri, Geleceğin Teknoloji Yıldızları Programı, Bilim Merkezi ve Girişim Merkezi programları gibi önemli projelere öncülük etmiştir. Ayrıca, TEKNOFEST’in dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali olmasında da önemli bir rol oynamıştır.

Bakanlık Görevi ve İlham Veren Projeler

31 Temmuz 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Kararıyla Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcılığına atanan Kacır, Milli Teknoloji Genel Müdürlüğü, Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürlüğü, TÜBİTAK, Türk Patent ve Marka Kurumu, Türkiye Bilimler Akademisi ve Türkiye Uzay Ajansı çalışmalarının koordinasyonunu sağlamıştır.

Kacır, bakanlık görevi sırasında birçok önemli projeye liderlik etmiştir. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • TEKNOFEST İcra Kurulu Başkanlığı
  • DENEYAP Türkiye projesinin Yönlendirme Kurulu Başkanlığı
  • Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Program Komitesi Başkanlığı
  • Araştırma Altyapıları İzleme ve Yeterlik Değerlendirme Komitesi Başkanlığı
  • Ulusal Teknoloji Girişimciliği Konseyi Başkanlığı

Ayrıca, Türkiye Açık Platformu ve 42 Yazılım Okulları’nın kuruluşunda da aktif bir rol oynamıştır. Türkiye’nin Otomobili TOGG’un teknoloji yol haritasının oluşturulması ve hayata geçirilmesi sürecinde de çalışmıştır.

Ödüller ve Üyelikler

Mehmet Fatih Kacır, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve Cansağlığı Vakfı Mütevelli Heyeti üyesidir. İngilizce ve Almanca dillerini çok iyi derecede bilmektedir.

İlgili Linkler: