Merkez Bankaları Para Politikası Kararlarını Açıkladı

featured
Merkez Bankaları Para Politikası Kararlarını Açıkladı

Özet

Merkez bankaları, yılın son para politikası kararlarını açıkladı. Fed’in faiz indirimlerine başlayabileceği sinyali ve ECB ile BoE’nin faiz oranlarını sabit tutması küresel pay piyasalarında risk iştahını artırdı.

Detaylar

ABD Merkez Bankası (Fed) politika faizini sabit bıraktı. Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası (BoE) da faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Fed’in gelecek yıl faiz indirimlerine başlayabileceğinin sinyalini vermesi ve ekonomide “yumuşak iniş” umutlarını desteklemesi küresel pay piyasalarında risk iştahını artırdı.

Analistler, Fed’in faiz indirimlerine gelecek yıl daha erken ve daha hızlı başlayabileceğini belirtti. Piyasalarda gelecek yıl üç kez faiz indirimine gidilebileceği öngörülüyor.

ABD’de Finansal İstikrar Gözetim Konseyi, finansal hizmetlerde yapay zekanın kullanımını finansal sisteme kırılganlık olarak tanımladı.

Fed’in martta faiz indirimlerine başlama ihtimali yüzde 70, mayısta başlama ihtimali ise yüzde 95 olarak fiyatlandı.

Bugün dolar endeksi düşüş eğilimini sürdürüyor. Altın ons fiyatı hafif bir düşüşle işlem görüyor. Brent petrolün varil fiyatı ise hafif bir artışla seyrediyor.

New York borsasında Nasdaq endeksi ve S&P 500 endeksi yükselirken, Dow Jones endeksi tüm zamanların en yüksek seviyesinden günü tamamladı.

Avrupa’da öncü PMI verileri açıklanacak. ECB Başkanı Christine Lagarde, faiz indirimleri için verilere bağlı kalacaklarını söyledi. BoE, politika faizini beklentiler doğrultusunda sabit bıraktı.

Asya piyasalarında artan risk iştahı etkili oldu. PBoC daha fazla likidite sağladı. Çin’deki sanayi üretimi beklentilerin üzerinde artış kaydederken, perakende satışlar tahminlerin altında kaldı. Japonya’da öncü imalat sanayi PMI tahminlerin altında kaldı.

Türkiye’de BIST 100 endeksi yükseldi. Moody’s’in Türkiye değerlendirme raporu bekleniyor. Dolar/TL yatay seyrediyor. Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primi 290 baz puanın altına geriledi. TCMB’nin rezervleri tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Bugün yurt içinde TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi ve Moody’s’in Türkiye değerlendirme raporu, yurt dışında ise öncü PMI ve ABD’de sanayi üretimi verileri takip edilecek.

BIST 100 endeksinde 7.900 ve 8.000 puan direnç olarak öne çıkarken, 7.800 ve 7.700 seviyeleri destek konumunda bulunuyor.