Merkez Bankası Anketine Göre Ekonomi Beklentileri

featured

TÜFE Beklentileri

Merkez Bankası tarafından yayımlanan Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre, aralık ayı TÜFE artışı beklentisi yüzde 3,57’den yüzde 3,26’ya geriledi. Cari yıl sonu TÜFE’deki artış beklentisi ise yüzde 65,39 olarak belirlendi. Katılımcıların TÜFE’deki artış beklentileri 12 ay ve 24 ay sonrası için de geriledi.

Döviz Beklentileri

Ankete göre, yıl sonu dolar/TL beklentisi 29,6229 olarak belirlendi. Ancak 12 ay sonrası dolar/TL beklentisi ise 39,4590’a yükseldi. Döviz kurlarındaki bu artış beklentisi dikkat çekiyor.

Cari İşlemler Açığı Beklentisi

Yıl sonu cari işlemler açığı beklentisi bir önceki ankete göre artış göstererek 45,8 milyar dolar olarak belirlendi. Gelecek yıl için cari işlemler açığı beklentisi ise 34,3 milyar dolar oldu.

Politika Faizi Beklentileri

Merkez Bankası’nın politika faizine ilişkin beklentiler de anket sonuçlarına yansıdı. Cari ay sonu politika faizi beklentisi yüzde 42,50 olarak belirlenirken, 3 ay sonrası için bu oran yüzde 43,76 oldu. 12 ay sonrası için ise politika faizi beklentisi yüzde 36,65 düzeyinde gerçekleşti.

Gelir Beklentileri

Ankete katılanlar, cari yıl için Gayrisafi Yurt içi Hasıla (GSYH) artış beklentisini yüzde 4,2 olarak belirledi. Gelecek yıl için büyüme beklentisi ise yüzde 3,3 olarak sabit kaldı.

Merkez Bankası’nın yayımladığı Piyasa Katılımcıları Anketi, ekonomistler ve finansal sektör temsilcileri arasında yapılan bir anket olarak ekonomiye ilişkin beklentileri ortaya koymayı amaçlıyor.