Metal Sektörünün Önemli Parçası Hurda Kaldıraçlar

featured

 

 

 

 

Hurda kaldıraç, adından da anlaşıldığı gibi hurda taşımak için geliştirilen büyük mıknatıslara denilir. Her teknolojik ekipmanın olduğu gibi onun da kendine özgü bir çalışma prensibi var. Dikdörtgen ve yuvarlak olmak üzere iki türü bulunan sistemin yuvarlak olanı dikdörtgen olana göre daha sık kullanılmaktadır. Yuvarlak şekilli hurda kaldıracı tek parça döküm olarak üretilir. Bu sayede manyetik alan kaybı minimum seviyeye iner. Dikdörtgen şekilli kaldıraçlar ise kaynaklı ve dökümdür. Sistemin iki türü de maksimum güvenlik ve dayanıklılık ilkesi gözetilerek tasarlanmıştır. Dikdörtgen hurda kaldıracı genelde; demir-çelik sektöründe hizmet veren işletmelerde metallerin kaldırılması amaçlı kullanılır. Döküm ocaklarının beslenmesi, hurda metallerin aktarımının sağlanması ve hurda araçlarının taşınmasında kullanılmaktadır.

 

Hurda Kaldıraç Teknik Özellikleri

 

Hurda kaldıraç türleri, teknolojinin yapı sektörüne en büyük katkılarından biri sayılabilir. Mıknatıs gücü en üst düzeyde olan sistem, hurda kaldırmada üstün performans gösterir. Avrupa standartlarına göre imal edilen sistemle gün içinde tonlarda hurda kaldırımı ve aktarımı yapılabilir. Metal işletme üzerine hizmet veren fabrikalarda döküm levhaları, döküm kanalları, döküm açıları, döküm çubukları ve çelik boruları taşımak için ideal bir sistemdir. Hurda kaldıraç teknik özellikleri itibariyle mıknatısları sayesinde tüm hurdaları ve hurda araçlarını kaldırabilecek yapıdadır.

 

Hurdaları taşımak amaçlı sağlam döküm yöntemiyle imal edilen sistem, yüksek standartlarda güvenlik sunmasının yanında verimliliği ve ekonomik yanıyla da avantaj sağlar. Sistemin çekim gücü yüksek buna rağmen enerji tüketim seviyesi düşüktür. Nem geçirmez ve ısıya dayanıklı olması sayesinde herhangi bir sorun yaşamadan kullanılabilir.

 

Hurda Kaldıraç Kullanım Alanları

 

Hurda kaldıraç birçok yerde kullanılabilecek özelliktedir. Zorluk çıkarmadan her alana kolaylıkla uyum sağlayacak özellikte bir tasarıma sahiptir. Kullanımı ve bakımının kolay olması nedeniyle de sektörde bilinen ve performansı en iyi araçtır. Sistemin kullanım periyodu yüzde 75 ve 10 dakikadır. 220VDC çalışma voltajı ve kolay bağlantı sistemi kullanım avantajını arttırmaktadır. Sürekli çalışmaya uygun olan hurda kaldıraç sistemi, tüm vinç ve makinalara montajlanabilir. Hem zaman hem de enerji tasarrufu sağlama özelliğiyle kullanımı giderek genişleyen hurda kaldıraçlar, aynı amaca yönelik mekanik cihazlara göre daha avantajlıdır.