Meteoroloji Uyarmıştı! Kar Yağışı Etkisini Gösterdi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün art arda yaptığı uyarıların ardından hava sıcaklığı yurt genelinde 6 ila 10 derece azaldı, çok sayıda kentte kar yağışı etkisini gösterdi. İstanbul'a 2 saat uzaklıktaki Sakarya'nın Hendek ilçesine bağlı Dikmen Yaylası beyaz örtüyle kaplandı. Yağışlar Bolu, Yozgat, Sivas ve Karabük'te de etkili olurken, Niğde'de kar kalınlığı 10 santimetreyi buldu.

featured

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün art arda yaptığı uyarıların ardından hava sıcaklığı yurt genelinde 6 ila 10 derece azaldı, çok sayıda kentte kar yağışı etkisini gösterdi. İstanbul’a 2 saat uzaklıktaki Sakarya’nın Hendek ilçesine bağlı Dikmen Yaylası beyaz örtüyle kaplandı. Yağışlar Bolu, Yozgat, Sivas ve Karabük’te de etkili olurken, Niğde’de kar kalınlığı 10 santimetreyi buldu.

Meteoroloji’nin günlerdir yaptığı uyarıların ardından yurt genelinde hava sıcaklığı ciddi anlamda düştü. Sıcaklığın 10 derece birden düştüğü çok sayıda kent, kar yağışının etkisiyle beyaza büründü. İstanbul’a 2 saat uzaklıktaki Sakarya’nın Hendek ilçesine bağlı Dikmen Yaylası da beyaz örtüyle kaplanan yerlerden biriydi.

DİKMEN YAYLASI BEYAZ ÖRTÜYLE KAPLANDI

Sakarya’nın Hendek ilçesine bağlı Dikmen Yaylası’nda kar yağışı etkili oluyor. İlçede bir süredir aralıklarla etkisini gösteren yağmur, özellikle yüksek rakımlı bölgelerde yerini kar yağışına bıraktı. Hendek merkeze 36 kilometre uzaklıkta bulunan 1725 rakımlı Dikmen Yaylası beyaz örtüyle kaplandı.

Kar kalınlığının 8 santimetreye ulaştığı bölgede yağış devam ediyor. Kar yağmasına sevinen bazı yayla sakinleri, cep telefonlarıyla fotoğraf çekti. Dikmen Mahallesi Muhtarı Menderes Ayvaz, bu sezon ikinci kez kar yağdığını belirterek, “Kar yağışıyla beraber yaylamız daha da güzelleşti. Vatandaşlarımızı bu güzelliği görmeye davet ediyoruz” dedi.

YOZGAT BEYAZA BÜRÜNDÜ

Yozgat’ta etkili olan kar yağışıyla kentin yüksek kesimleri beyaza büründü. Kent merkezinde gece başlayan yağmur, sabah saatlerinde yerini kara bıraktı. Çamlık Milli Parkı ve yüksek kesimler beyaz örtüyle kaplandı. Vatandaşlardan Yaşar Özer, yaşanan kuraklığın ardından kar yağışına sevindiklerini söyledi.

İlde uzun süredir yağış olmadığını ifade eden Özer, “Bizler de çiftçiler de kar yağışına çok sevindik. İnşallah bundan sonra da yağışlar sürer.” dedi.

NİĞDE’DE KAR YAĞIŞI

Niğde’nin bazı bölgelerinde kar yağışı etkili olurken, trafikteki sürücüler ise araçlarının kayacağı endişesiyle zor anlar yaşadı.

KAR KALINLIĞI 10 SANTİMETREYİ BULDU

Çiftlik ve Çamardı ilçelerinin yüksek kesimlerinde sabah saatlerinde kar yağışı etkili oldu. Niğde-Çiftlik kara yolu Ketençimen mevkisinde yağışa hazırlıksız yakalanan sürücüler, trafikte zor anlar yaşadı. Bazı bölgelerde kar kalınlığı, yer yer 10 santimetreyi buldu.

Sürücüler ise araçlarının kayacağı endişesiyle zor anlar yaşadı. Belediye ekipleri, yolların temizlenmesi için çalışma başlattı.

YILDIZ DAĞI BEYAZA BÜRÜNDÜ

Sivas’ta Yıldız Dağı Kış Sporları ve Turizm Merkezi’nde sabah saatlerinde kar yağışı etkili oldu. Hava sıcaklığının düşmesi ile kent merkezinde yağmur, yüksek kesimlerde de kar yağışı etkili oldu. Şehir merkezine 58 kilometre uzaklıktaki Yıldız Dağı Kış Sporları ve Turizm Merkezi, kar yağışıyla bembeyaz oldu. Yıldız Dağı’nda da kar kalınlığı, yer yer 5 santimetreye kadar ulaştı.

BOLU’NUN YÜKSEKLERİ BEMBEYAZ OLDU

Bolu’nun yüksek kesimleri yoğun kar yağışıyla beyaza büründü. İl Özel İdaresi’ne bağlı ekipler karla kaplanan yollarda kar küreme çalışması yaptı.

Kent merkezine yaklaşık 35 kilometre uzaklıktaki 2 bin 200 rakımlı Köroğlu Dağları’nın zirvesinde yer alan Kartalkaya Kayak Merkezi ile Sarıalan ve Aladağ yaylalarında bu sabah saatlerinde kar yağışı başladı. Kar kalınlığı 7 santime ulaştı. Çam ormanları beyaz örtüyle kaplandı.

Kar yağışı nedeniyle beyaza bürünen alanlar, seyrine doyumsuz manzaralar oluşturdu. İl Özel İdaresi’ne bağlı ekipler karla kaplanan yollarda kar küreme çalışması yaptı.

ABANT KARLA KAPLANDI

Abant Tabiat Parkı, bu sabah etkili olan kar yağışı sonrası beyaz örtüyle kaplanırken, güzel manzaralar ortaya çıktı. Tatilciler, Abant Gölü çevresinde yürüyüp, fotoğraf çektirdi. Abant’ta yeşil alanlarda kar kalınlığı, 5 santimetreyi buldu.

Bursa’dan tatil için gelen Coşkun Serki, “Dün güneşliydi, bu sabah kar vardı. Daha önce gelmemiştim. Havası çok hoşumuza gitti” dedi. İstanbul’dan gelen Asuman Yaprak ise “İnanılmaz güzel bir yer. Dün tam bir yaz havası vardı. Buraya tişört ile geldik. Sabah uyandığımızda her yeri bembeyaz görünce de çok şaşırdık, çok mutlu olduk. Çok keyifli, çok güzel. Herkese de tavsiye ederiz. Sonbahar havası yaşarız ve bol bol fotoğraf çekeriz, diye düşünmüştük. Bugün bizi beyaz bir doğa manzarası karşıladı” diye konuştu.

ERCİYES KAYAK MERKEZİ’NE KAR YAĞDI

Türkiye’nin önemli kış turizm merkezlerinden Erciyes Kayak Merkezi’ne kar yağdı. Kayseri’de hava sıcaklığının mevsim normallerine altına düşmesiyle dün gece Erciyes Dağı’nın zirvesine kar yağdı. 3 bin 917 metre yüksekliğe yağan kar, kayak merkezinin bulunduğu alanda da etkili oldu. Kar yağışı sonrası Erciyes beyaza büründü. Erciyes Kayak Merkezi’ndeki yollar da karla kaplandı. Kayseri kent merkezinde gece eksi 1 dereceye kadar düşen hava sıcaklığı, gündüz 5 derece olarak ölçüldü.