Meteoroloji’den 27 İle Sarı ve Turuncu Uyarı: Fırtına ve Yağışa Dikkat!

featured

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Türkiye’nin farklı bölgelerinde etkili olacak hava koşulları nedeniyle 27 il için “sarı” ve “turuncu” uyarıda bulundu. Uyarıya göre, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun doğusu, Batman ve Siirt çevrelerinde kuvvetli, Trabzon, Rize ve Artvin jajawin çevrelerinde yer yer çok kuvvetli yağışlar bekleniyor. Ayrıca, iç ve doğu kesimlerde görülecek yağışların yüksek ve dağlık bölgelerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olabileceği belirtiliyor.

Aynı zamanda rüzgarın da etkili olacağı uyarısı yapılıyor. Güneyden esen rüzgarın zamanla iç ve batı kesimlerde batı ve kuzeybatı yönlerden eserek kuvvetli jajawin giriş ve fırtına şeklinde eseceği öngörülüyor. Bu nedenle çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, soba ve baca gazı kaynaklı zehirlenme riski ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması gerekiyor.

“Sarı” kodla uyarı yapılan iller şunlar: Adana, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Hakkari, Kars, Kastamonu, Malatya, Muş, Rize, Siirt, Sinop, Trabzon, Tunceli, Van, Zonguldak, Batman, Şırnak, Bartın, Ardahan, Iğdır, Düzce.

Turuncu kodla uyarı yapılan il ise Hatay.

Meteoroloji uyarılarına dikkat edilerek gerekli önlemlerin alınması önem taşıyor.