Meteoroloji’den sağanak yağış uyarısı

featured

Meteoroloji’den yapılan son açıklamaya göre yurt geneli yağışlı havaya teslim olacak. Marmara, Kuzey Ege kıyıları, Batı Karadeniz’in batı kıyıları, İç Anadolu’nun doğusu, Güneydoğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda yağış beklenirken, Doğu Anadolu’nun doğusu için şiddetli kar ve çığ uyarısı yapıldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; yurdun kuzey ve doğu kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra İç Ege ve Eskişehir çevrelerinin, akşam ve gece saatlerinde Marmara, Kuzey Ege kıyıları, Batı Karadeniz’in batı kıyıları, İç Anadolu’nun doğusu, Doğu Anadolu (Kars ve Ardahan hariç), Güneydoğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu ile Giresun, Gümüşhane, Bayburt çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ÇIĞ UYARISINDA BULUNULDU

Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Anadolu’nun doğusu ile Kayseri, Sivas, Gümüşhane, Bayburt çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülmesi beklenmektedir. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda çığ oluşma tehlikesi bulunmaktadır.

Marmara Bölgesi’nin gün içinde parçalı, zaman zaman çok bulutlu olması bekleniyor. Bu akşam saatlerinde Trakya’dan başlayarak bölge genelinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah saatlerinde pus ve yer yer sis bekleniyor.

TOZ TAŞINIMI UYARISI

Şanlıurfa ve Mardin’in özellikle güney kesimlerinde Suriye ve Irak kaynaklı toz taşınımı beklendiğinden meydana gelebilecek hava kalitesi ve görüş mesafesinde azalma, yağış alan yerlerde çamur şeklinde yağış gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

  • Ankara: Parçalı, zamanla çok bulutlu 15
  • İstanbul: Parçalı, zamanla çok bulutlu, bu akşam saatlerinden sonra yağmur ve sağanak yağışlı 13
  • İzmir: Parçalı, yer yer çok bulutlu, (Perşembe) gece saatlerinde kıyı kesimleri sağanak yağışlı 20
  • Adana: Parçalı, yer yer çok bulutlu 22
  • Antalya: Parçalı bulutlu 20Samsun: Parçalı, zamanla çok bulutlu 11
  • Trabzon: Parçalı, zamanla çok bulutlu 11
  • Erzurum: Parçalı ve çok bulutlu, (Perşembe) gece saatlerinde kar yağışlı 4
  • Diyarbakır: Parçalı, yer yer çok bulutlu, (Perşembe) gece saatlerinde yağmurlu 17