Milli Eğitim Bakanlığı ve Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi İşbirliği Protokolü İmzalandı

featured

Müzik Eğitiminde Devrim Niteliğinde Bir Adım

Bakan Yusuf Tekin, Protokol İmza Töreninde Konuştu

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde gerçekleşen işbirliği protokolü imza töreninde yaptığı konuşmada, müzik alanında eğitim verilecek olan Güzel Sanatlar İlköğretim Okulu ve Güzel Sanatlar Lisesi’nin kurulmasının Türkiye’de sanat eğitimi için farklı bir yol açtığını belirtti. Bakan Tekin, bu yeni model sayesinde sektörle işbirliği yaparak meslek liselerinin tematik hale geldiğini ve spor liselerinin açıldığını söyledi.

Bakan Tekin, projenin gündemlerine ilk olarak müzik temalı bir güzel sanatlar lisesi olarak geldiğini ve sonrasında müzik eğitiminin daha küçük yaşlardan itibaren verilmesi yönünde hareket ettiklerini ifade etti. Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi bünyesinde ilkokul, ortaokul ve lisenin bulunduğu bir eğitim-öğretim süreci başlatılacağını belirten Tekin, bu adımın Türkiye’de müzik eğitimi konusunda devrim niteliğinde olduğunu vurguladı. Bakan Tekin, yeni okulların Türkiye’nin her tarafından öğrenci kabul edeceğini ve çocukların konaklayabileceği bir yurt ve pansiyonun da yer alacağı bir kompleks halinde sürecin başlayacağını ekledi.

Müzik Eğitimi İçin Önemli Bir Adım

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Özden’in Değerlendirmesi

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Özden, işbirliği protokolüyle Türkiye Cumhuriyeti tarihinde sanat eğitimi için önemli bir adım atıldığını söyledi. Rektör Özden, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin desteğiyle açılacak Türk müziği temalı ilköğretim ve güzel sanatlar lisesinin klasik Türk müziği, geleneksel sanatlar ve kadim sanatların geleceğe taşınması açısından önemli bir rol üstleneceğini belirtti.

Müzik Temalı Güzel Sanatlar İlkokulu ve Ortaokulu

Protokolle birlikte Türkiye’nin ilk Güzel Sanatlar İlkokulu ve Ortaokulu, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi yerleşkesinde kurulacak. Bu okullarda müzik alanında eğitim verilerek Türk müziğinde nitelikli insan kaynağının artırılması hedefleniyor. Müzik okullarında, öğrencilerin birlikte müzik yapma isteklerini ve çalgı çalma bilgi ve becerilerini geliştirmelerine rehberlik edecek derslerin sunulacağı bir eğitim programı yer alacak. Yeni bir model olarak uygulanacak müzik okulları, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli ile ilişkilendirilerek hayata geçirilecek. Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, Türk müziği alanında eğitmen desteği verecek.

Güzel Sanatlar Lisesine öğrenci alımı, “Yetenek Sınavı ile Öğrenci Alımı Yapan Okullara Başvuru Kılavuzu” kapsamında gerçekleştirilecek. Türk Müziği Programı Uygulayan Güzel Sanatlar İlköğretim Okulu’na alınacak öğrenciler için ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan “Yetenek ile Öğrenci Alımına İlişkin Başvuru ve Yerleştirme Kılavuzu” geçerli olacak. Okullara öğrenci seçimi yetenek taraması ile yapılacak ve başarılı bulunan çocuklar eğitim sürecine dahil edilecek.

Müzik okullarında ayrıca çalgı aletlerinin bakımı ve onarımı için özel atölye alanları oluşturulacak. Bu atölyelerde çalgı aletlerinin temizliği, ayarları ve onarımları yapılacak ve öğrencilere yaş gruplarına uygun çalgı aletlerinin üretimi sağlanacak.

Müzik okulları, Türkiye genelindeki tüm okullarda yetenek taraması yaparak öğrencilere müzik alanında eğitim fırsatı sunmayı hedefliyor.