Milli Savunma Bakanı Güler, 40 Adet Eurofighter Typhoon Savaş Uçağı Almayı Planlandığını Açıkladı

featured

Türkiye’nin Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, ülkenin hava savunma kapasitesini güçlendirmek amacıyla İngiltere ve İspanya’dan 40 adet Eurofighter Typhoon savaş uçağı almayı planladığını duyurdu. Bakan Güler, bu önemli kararı kamuoyuna aktarırken, İngiltere ve İspanya’nın bu teklife onay verdiğini, ancak Almanya’yı da bu anlaşmaya ikna etme çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

Bakan Güler, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki 2024 yılı bütçesinin görüşmeleri sırasında milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Eurofighter Typhoon savaş uçağına yönelik sorulan bir soru üzerine Bakan Güler, “Eurofighter ile ilgili çalışmamız var. Bu uçakları almayı düşünüyoruz. Eurofighter, son derece etkili bir savaş uçağıdır. İngiltere ve İspanya bu anlaşmaya olumlu bakıyor. Şu an Almanya’yı da ikna etme çalışmaları devam ediyor. İngiltere ve İspanya, Almanya’nın endişelerini gidermeye çalışıyorlar. Eğer bu sorun aşılırsa, 40 adet Eurofighter uçağı almayı planlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Ayrıca Bakan Güler, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin mevcut muharip uçaklarının görevlerini yerine getirebilecek durumda olduğunu belirtti. Ancak geleceğe yönelik olarak alternatif seçenekleri de değerlendirdiklerini vurguladı. Bakan Güler, F-35 programıyla ilgili yaşanan bazı sorunlar nedeniyle alternatif planlar üzerinde çalıştıklarını ifade etti. Bunun yanı sıra F-16 uçaklarının modernizasyonu için çalışmaların sürdüğünü ve bu kapsamda 40 adet F-16 Blok 70 Viper uçağının hazır alınacağını, 79 adet F-16’nin modernizasyonunun ise TUSAŞ tarafından gerçekleştirileceğini sözlerine ekledi.