Mısır ve Türkiye İsrail’e Karşı Soykırım Davasına Müdahil Oluyor

featured

Mısır ve Güney Afrika İsrail’e Karşı Davaya Müdahil Oluyor

Mısır Dışişleri Bakanlığı’nın Facebook sayfasından yapılan açıklamaya göre, Güney Afrika’nın, Soykırım Sözleşmesi ihlali gerekçesiyle İsrail’e karşı açtığı davaya resmi olarak müdahil olma niyeti duyuruldu.

İnsani Kriz Nedeniyle Müdahil Olma Kararı Alındı

İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki Filistinli sivillere yönelik saldırılarının ciddiyetinin artması ve benzeri görülmemiş bir insani krize yol açması sebebiyle alınan müdahil olma kararı, Filistin halkına karşı yapılan sistematik uygulamaların devam etmesine karşı bir tepki olarak değerlendiriliyor.

Türkiye de Müdahil Oluyor

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türkiye olarak Güney Afrika’nın İsrail’e karşı açtığı davaya müdahil olma kararı aldıklarını açıkladı. Nikaragua, Kolombiya ve Libya’nın da benzer şekilde müdahillik talebinde bulunduğu belirtiliyor.

Açılan Soykırım Davası

Güney Afrika, İsrail’in 1948 tarihli BM Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi’ni ihlal ettiği gerekçesiyle UAD’de dava açtı. İsrail’e karşı alınan tedbir kararları arasında Gazze’ye insani yardımların ulaştırılması ve Filistinlilere karşı soykırımın önlenmesi için gerekli adımların atılması yer alıyor.