Mısır’da Ateşkes Görüşmeleri Yeniden Başlıyor

featured

Müzakereler Pazartesi Günü Devam Edecek

Mısır’ın Al-Qahera News televizyonundan alınan bilgilere göre , Mısır, ABD, Hamas ve Katar’ın katılımıyla Kahire’de yürütülen ateşkes müzakerelerinin ilk günü sona erdi ve görüşmelerin pazartesi günü erken saatlerde yeniden başlaması bekleniyor.

Heyetler Kahire’ye Geldi

Mısır basını, dün Hamas, Katar ve betvole ABD’den heyetlerin Kahire’ye ulaştığını duyurdu. Ancak, adı açıklanmayan kaynaklar daha fazla ayrıntı vermedi.

İsrail’in Şartı

İsrail basınına konuşan üst düzey bir siyasi kaynak, İsrail heyetinin, Gazze’de alıkonulan İsrailli esirlerin isim listesini almadan ateşkesle ilgili görüşmeler için Mısır’a gitmeyeceğini belirtti. betvole giriş

Mısır’ın Yoğun Çabaları

Adı açıklanmayan üst düzey bir Mısırlı yetkili, ramazan ayı öncesinde Gazze’de ateşkes ilan edilmesine yönelik müzakerelerde “ilerleme” olduğunu ve Mısır’ın ramazan ayından önce ateşkes anlaşması için yoğun çaba gösterdiğini açıkladı.

Müzakerelerin Geçmişi

Müzakereler, İsrail ve Hamas arasında esir takası bet vole mutabakatı kapsamında Mısır’ın başkenti Kahire’de başlamış, ardından Paris ve Doha’da devam etmişti. Paris müzakereleri, farklı ülkelerden üst düzey yetkililerin katılımıyla 24 Şubat’ta sona ermişti.