Mitsubishi Electric’ten Hızlı ve İsabetli İnsan Tanımlama, Takip ve Arama için AI Teknolojisi 

featured

 

 

Birden fazla kamera görüntüsüyle şüpheli kişileri ve kayıp çocukların tespit ve takibini gerçekleştirebiliyor

 

Mitsubishi Electric, birden fazla güvenlik kamerasıyla kaydedilen görüntülerden insanları geleneksel yapay zekânın onda birinden kısa süre içinde tanımlayan bir yapay zekâ (AI) teknolojisini geliştirdi. Bunun için gereksiz verileri elimine ederek kamera açıları ve insanların pozlarındaki değişikliklerden hemen hemen hiç etkilenmeyen, son derece verimli tanımlama, takip ve arama sunan özel bir sıkıştırma teknolojisi kullandı. Mitsubishi Electric, bu yeni teknolojiyi şüpheli kişi ve kayıp çocukların tanınması ve takibinde yeni güvenlik sistemleri ve müşteri akış analizi için müşteri hizmetleri alanına dahil ederek MAISART®* serisinde sunmayı planlıyor.

 

*Mitsubishi Electric’in AI’sı ile en yeni teknoloji (*Mitsubishi Electric’s AI creates the State-of-the-ART in technology)

 

Özellikler 

 

1)    Patentli sıkıştırma teknolojisi, insanları yeniden tanımlama süresini onda birine indiriyor 

–    Bir görüntüden elde edilen birden fazla özelliğin korelasyonunu analiz eden ve yeniden tanımlanma için çok önemli olmayan verileri çıkaran AI, veri hacmini geleneksel veri kümelerinin onda biri kadar küçük bir alana sıkıştırıyor. Böylece yeniden tanımlama için gerekli olan bilgi işlem süresini onda bire indiriyor.

–    Belirli bir kişiyi tanımlamak için ilk önce kişinin görüntüsünden temel özellikleri belirleyen AI, bu özellikleri farklı kamera açılarıyla karşılaştırarak benzerlikleri tespit ediyor ve diğer görüntülerin aynı kişiye ait olup olmadığını belirliyor. Genel olarak yapay zekâ, tek bir görüntüden birkaç bin özelliği tespit edebiliyor, bu da insan sayısının artması halinde hesaplamanın da oldukça karmaşık hale gelmesi anlamına geliyor. Mitsubishi Electric’in yeni AI teknolojisi ise birden fazla özellik arasındaki korelasyonları analiz ettikten sonra gereksiz verileri silerken kişinin en önemli özelliklerini muhafaza ediyor.

 

2)    Farklı kamera açıları ve pozlardan etkilenmeyen hızlı ve isabetli takip ve arama 

–    Veri boyutunu sıkıştıran AI, farklı açı ve pozlardan görüntülerin işlenme süresini hızlandırıyor.

–    Takip ve arama isabetliliği, farklı poz ve açıların etkisi azaltılmak suretiyle artırılıyor.

–    Tek bir kişi için takip ve arama isabetliliği, geleneksel yöntemlere göre yaklaşık yüzde 10 iyileşiyor.

–    AI, kişinin maske veya etrafındaki kişilere benzer bir elbise giymesi halinde bile etkili sonuçlar veriyor.

 

 

Gelecekteki Gelişmeler 

Mitsubishi Electric, veri gizliliğinin korunması ve tüm geçerli kanun ve yönetmeliklere uyulmasına büyük bir özen göstererek özellikle kamu binalarında kullanılmak üzere pratik güvenlik kamerası görüntü analiz sistemleri geliştirmeyi planlıyor.

 

Arka Plan 

Güvenlik kameralarının yaygınlaşmasıyla birlikte başta kamu binaları olmak üzere şüpheli kişiler veya kayıp çocuklar dahil insanları tanıma, takip ve arama yeteneklerine sahip yeni analitik çözümlere ihtiyaç doğdu. Ancak geleneksel yapay zekâ teknolojileriyle özellikle farklı açılardan veya geniş alanları izleyen kameralarla yakalanan pozlardan bakıldığında benzer elbiseleri giyen kişilerin ayırt edilmesi zorlaşabiliyor. Ayrıca çok sayıda farklı kamera görüntülerinden kişilerin tanımlanması, özellikle hedef kişinin kalabalıklar arasında olması halinde çok uzun sürebiliyor ve zaman kaybına yol açabiliyor.

 

MAISART Hakkında 

MAISART; kompakt AI, otomatik tasarımlı derin öğrenme algoritması ve yüksek verimli akıllı öğrenme AI’si dâhil Mitsubishi Electric’e ait tescilli yapay zekâ (AI) teknolojisine verilen isimdir ve “Mitsubishi Electric’in AI’sı ile en yeni teknoloji” (Mitsubishi Electric’s AI creates the State-of-the-ART in technology) cümlesinin kısaltmasıdır. Kurumsal önermesi olan “Orijinal AI teknolojisi her şeyi akıllı yapar” çerçevesinde Mitsubishi Electric, şirketin orijinal AI teknolojisi ve uç bilişimden faydalanarak daha akıllı, daha güvenli, sezgisel ve kullanımı kolay cihazlar geliştiriyor.   

 

Maisart, Mitsubishi Electric Corporation’ın tescilli ticari markasıdır.

 

Mitsubishi Electric Corporation Hakkında

Güvenilir ve yüksek kaliteli ürünler üretmek konusunda 100 yılı aşkın deneyime sahip olan Mitsubishi Electric Corporation; bilgi işlem ve iletişim sistemleri, uzay geliştirme ve uydu iletişimleri, tüketici elektroniği cihazları, sanayi teknolojileri, enerji, nakliye ve inşaat makinelerinde kullanılan elektrikli ve elektronik donanımların üretimi, pazarlaması ve satışında bilinen bir dünya lideridir. Mitsubishi Electric, “Changes for the Better” (Daha İyisi İçin Değişim) ruhuyla toplumu teknolojileriyle zenginleştirmektedir. Şirket 31 Mart 2022’de sona eren mali yılda 4.476,7 milyar yen* (36,7 milyar dolar) konsolide grup satışı gerçekleştirmiştir. Ayrıntılı bilgi için; www.MitsubishiElectric.com

* Tokyo Döviz Borsası’nın 31 Mart 2022’de ilan ettiği 1 USD=122 yen kambiyo kurundan hesaplanmıştır.

 

Mitsubishi Electric’in Türkiye’deki Faaliyetleri Hakkında

“Evden uzaya” kadar pek çok farklı sektörde ileri teknoloji çözümleri ile öne çıkan Mitsubishi Electric’in Türkiye’deki ana faaliyet alanları; klima sistemleri, endüstriyel otomasyon sistemleri, ileri robot teknolojileri, mekatronik CNC sistemler ile asansör ve yürüyen merdiven sistemlerinden oluşuyor. Potansiyeline ve gücüne inandığı Türkiye’yi önemli bir üretim üssü olarak konumlandıran Mitsubishi Electric, markanın Avrupa’daki ilk ev tipi klima fabrikası olma özelliğini taşıyan Manisa’daki dijital fabrikasında Türkiye ve Avrupa için yüksek enerji tasarruflu ve çevre dostu klimalar üretiyor. Türk sanayisinin fabrikaların dijital dönüşüm sürecine entegrasyonu için çalışan Mitsubishi Electric, otomasyon teknolojileri ile dünyanın en derin batırma tüp tüneline sahip Marmaray projesinde de dikkat çekiyor. Türkiye’de otomotiv ekipmanları, yarı iletken cihazlar, ulaştırma ve enerji sistemleri gibi pek çok farklı kulvarda da rol alan Mitsubishi Electric, kamu sistemleri alanındaki faaliyetleri kapsamında uçak ve uçuş güvenliğini artırmak amacıyla havalimanları için geliştirdiği radar teknolojisini Antalya Havalimanı’nda da uyguluyor. Uzay araştırma ve geliştirme sistemleri alanında dünyanın önde gelen üreticilerinden Mitsubishi Electric, Türkiye’nin ve komşu ülkelerin iletişim ve yayıncılık altyapısına katkıda bulunan Türksat 4A ve 4B uydularının da üreticisi konumunda.