MTA Türkiye’nin Diri Fay Hatları Haritasını Güncelledi

featured

Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü (MTA) Türkiye’nin diri fay hatlarını gösteren haritayı güncelleyerek halkın bilgisine sundu. Bu yeni haritada, Türkiye’nin fay hatlarıyla kucaklaştığı 45 il ve 110 ilçe detaylı olarak belirtildi. Harita üzerinde tam olarak 485 diri fay hattı işaretlenmiş durumda. Diri fay hattının risk altında tuttuğu iller arasında Aydın, Bursa, Düzce, Hatay, Kocaeli, Manisa ve Sakarya gibi büyük ve önemli şehirler yer alıyor.

Özellikle bu bölgelerde luxbet yapılaşma ve imar planlamalarının bu diri fay hatları gözetilerek yapılması gerektiğini belirten uzmanlar, bu tür haritaların güncellenmesinin de büyük önem taşıdığını ifade ediyorlar.

Jeofizik Yüksek Mühendisi Mehmet Sarper Celasun, yeni haritada belirtilen yeni fay hatlarının paniğe sebep olmaması gerektiğini vurguladı. Celasun, “Bilinen büyük fay hatları zaten büyük risk taşımaktadır. Özellikle Kuzey Anadolu Fay Hattı ve Doğu Anadolu Fay Hattı gibi ana kırıklarımız. Ancak yeni belirlenen fay hatlarının üzerine yapılaşma luxbet giriş yapılmasının sakıncalı olduğunu ve bu haritaların doğru imar planlaması için büyük önem taşıdığını belirtti.

Bu güncellenen haritanın, ilerleyen dönemlerde yapılaşma, imar ve şehircilik planlamalarında kritik bir role sahip olması bekleniyor. Uzmanlar, özellikle diri fay hatları üzerindeki yapılaşmaların minimuma indirilmesi gerektiğini vurgulayarak, bu bölgelerde alınacak tedbirlerin hayati önem taşıdığını belirtiyorlar.