Naci Görür’den Marmara Depremi Hakkında Açıklama!

featured

Ünlü yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Marmara Denizi’nde dün gece saatlerinde meydana gelen 4.1 büyüklüğündeki depremle ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. İstanbul ve çevresinde hafif şekilde hissedilen deprem sonrasında Görür, “Deprem, beklediğimiz Kuzey Anadolu Fayı’nın kuzey kolunda gerçekleşmedi. Tam tersine, Erdek kuzeyinden geçen normal atım bileşeni olan güney kolunda oldu. Öncü demek veya spekülasyon yapmak doğru değil” dedi.

Marmara Denizi’nde yaşanan bu deprem saat 23.05’te meydana geldi ve AFAD tarafından 4.1 büyüklüğünde olarak açıklandı. Depremin derinliği 4.33 kilometreydi. Deprem sonrasında Prof. Dr. Naci Görür, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Öncü falan demek, spekülasyon yapmak doğru değil” ifadelerini kullandı.

Kandilli Rasathanesi ise depremin büyüklüğünü 4.5 olarak duyurdu ve depremin Balıkesir Erdek’te, 8.3 kilometre derinlikte meydana geldiğini belirtti. İstanbul ve çevresinde hafif sarsıntılara neden olan bu depremde herhangi bir yaralanma veya can kaybı yaşanmadı.

Prof. Dr. Naci Görür’ün açıklamaları, Marmara Bölgesi’nde meydana gelen depremle ilgili bilgi sahibi olmak isteyenler için önemli bir kaynak oluşturdu. Görür, spekülasyonlardan kaçınılması gerektiğini vurgulayarak, bilimsel verilere dayalı değerlendirmelerin önemini vurguladı.