Nasa’nın Yaptığı Açıklama İle Son Yılların En Sıcak Ayı Belli Oldu

featured

NASA’nın yaptığı ölçümlere göre, 1880’den bu yana kaydedilen en sıcak Temmuz ayı 2023 olarak teyit edildi. Son beş yıl içinde en sıcak beş Temmuz ayının yaşandığı belirtildi. NASA, Güney Amerika, Kuzey Afrika, Kuzey Amerika ve Antarktika Yarımadası’nın bazı bölgelerinde ortalamanın yaklaşık 4 derece üzerinde sıcaklık artışı olduğunu açıkladı. Ayrıca, sera gazı emisyonlarından kaynaklanan insan kaynaklı ısınma eğiliminin devam ettiği de vurgulandı.

NASA’nın bilim insanları, ilginç bir çalışmaya imza attı. Yaptıkları ölçümlerde kayıtların tutulduğu 1880’den itibaren en sıcak ayın 2023’ün temmuz ayı olduğunu teyit eden bilim insanları, en sıcak beş temmuz ayının son 5 yıl içinde yaşandığını vurguladı.

SICAKLIK ORTALAMANIN ÜZERİNE ÇIKTI

NASA dün yaptığı açıklamasında, “Genel olarak Temmuz 2023, NASA’nın kayıtlarındaki herhangi bir temmuz ayından 0,24 santigrat derece (C) daha sıcaktı ve 1951 ile 1980 arasındaki ortalama temmuz ayından 1.18 C daha sıcaktı” ifadelerini kullandı. Güney Amerika, Kuzey Afrika, Kuzey Amerika ve Antarktika Yarımadası’nın bazı bölümlerinin özellikle sıcak olduğunu belirten NASA, bu bölgelerde ortalamanın yaklaşık 4 derece üzerinde sıcaklık artışlarının yaşandığını belirtti.

VERİLER 10 BİNLERCE İSTASYONDAN ALINDI

Sıcaklıkta rekor kıran Temmuz 2023’te, özellikle son kırk yılda belirgin hale gelen sera gazı emisyonlarından kaynaklanan uzun vadeli insan kaynaklı ısınma eğiliminin sürdüğü ortaya kondu. NASA’nın on binlerce metroloji istasyonundan alınan yüzey hava sıcaklığı verilerine göre 1880’den bu yana en sıcak beş temmuz ayının, son beş yıl içinde yaşandığı vurgulandı.