NATO Tiger Meet Tatbikatı İtalya’da Başladı Türkiye’yi F-16’lar Temsil Ediyor

featured

NATO’nun kaplan maskotunu taşıyan üye ülkelerin katılımıyla gerçekleştirilen “NATO Tiger Meet” Tatbikatı, İtalya’da tüm hızıyla sürüyor. Türk Hava Kuvvetleri, bu büyük tatbikata 49 personel ve 3 F-16 savaş uçağıyla katılım gösteriyor.

Tatbikatın Detayları

Gioia Del Golle Hava Üssü’nde gerçekleştirilen tatbikatta, yaklaşık 70 savaş uçağı ve 10 helikopter aktif olarak yer alıyor. Tatbikatın başlangıcından bu yana günde 2 blok halinde 18 sorti uçuşu gerçekleştiriliyor. İlk haftanın sonunda ise 670 saatten fazla uçuşla 457 sorti kaydedildi. Tatbikat, Türkiye’nin de ev sahipliğini yaptığı 2005 ve 2015 yıllarından sonra, 13 Ekim’de sona erecek.

Balıkesir’de konuşlu olan 9’uncu Ana Jet Üssü Komutanlığı’ndan gelen 49 personel, tatbikatta Türkiye’yi temsil ediyor. Farklı ülkelerden gelen ekiplerle birlikte harekatın planlanmasında aktif roller üstleniyorlar.

Uluslararası Katılım

Tatbikata, Türkiye’nin yanı sıra Almanya, Avusturya, Belçika, Birleşik Krallık, Çekya, Fransa, İsviçre, İtalya, Macaristan, Polonya, Portekiz ve Yunanistan’ın hava kuvvetleri katılıyor.

NATO Tiger Meet Ne Anlama Geliyor?

TRT Haber’e konuşan İntikal Birlik Komutanı Albay Ali Yaman, “NATO Tiger Meet” Tatbikatı’nın önemine değindi. Yaman, tatbikatın, farklı ülkelerden gelen filoların birleşik hava harekatı, ortak planlama gibi organizasyonlarda bir araya gelerek tecrübelerini paylaştığı uluslararası bir etkinlik olduğunu belirtti.

Bu tatbikatın, müttefik ülkeler arasında koordinasyonu ve iş birliğini artırmayı hedeflediği, aynı zamanda NATO’nun operasyonel kabiliyetini güçlendirdiği vurgulandı.