Noter ne demektir?

Bir hukuk devletinde son derece önemli olan vazifeyi gören noterler hukuki anlamda bireyler ile bireylerin veya bireyler ile devletin arasındaki ilişkileri düzenlerler.

featured

Bir hukuk devletinde son derece önemli olan vazifeyi gören noterler hukuki anlamda bireyler ile bireylerin veya bireyler ile devletin arasındaki ilişkileri düzenlerler. Bireyler ile devlet arasında veya bireyler ile bireyler arasında yapılan sözleşmelere resmiyet kazandırırlar. Bu resmiyet kazandırma işlemi esnasında ortaya çıkan anlaşmazlıkları da önlemeye gayret gösterirler. Noterler sayesinde vatandaşlar arasında yapılan anlaşmalar bir resmiyet kazandığı için hem somutlaşır hem de kanunlara uygun bir hale gelir. Adalet bakanlığı 2019 yılında yeni bir düzenleme yaparak noterlerde de nöbetçi noter uygulamasını hayata geçirmiştir. Bu nöbetçi noter uygulaması ile vatandaşlar sadece hafta içi değil hafta sonları da noter işlemlerini gerçekleştirmeye başlamıştır. Başta İstanbul nöbetçi noter arayışı bulunan bireylerin bu ildeki nöbetçi noterlere giderek noter işlemlerini gerçekleştirmeleri mümkün olmuştur. Sadece İstanbul gibi metropol bir kentte değil aynı zamanda Başkent Ankara ve İzmir’de de nöbetçi noter uygulaması yapılmaktadır. Ankara nöbetçi noter işlemlerini yapmak da yine bu ildeki nöbetçi noterler vasıtası ile mümkün kılınmıştır.

Nöbetçi noterler 81 ilde

Nöbetçi noterler sadece büyük şehirlerde değil 81 ilin tümünde hayata geçirilen bir uygulamadır. 81 ilin her birinde ayrı ayrı hafta sonları cumartesi ve pazar hizmet veren nöbetçi noterler bulunmaktadır. Bireyler internet üzerinden çeşitli sorgulama ve araştırmalar yaparak tıpkı eczanelerde olduğu gibi hafta sonu nöbetçi olan noterlerin hangileri olduğuna dair bilgi edinebilirler. Noterler serbest meslek erbabı olarak bilimleri ve noterlerin yanında çalışan bütün personeller iş kanuna tabidir. Bu anlamda özellikle alım satım işlemleri yatırım işlemleri yaparken noterler eşliğinde güvenli bir şekilde çalışmak yapılan işlemlere bir resmiyet kazandıracaktır. İşlemlere kazandırılan bu resmiyet bireylerin mağdur olmasına mani olacak ve ilerleyen süreçte karşılarına çıkacak olan uyuşmazlıklarda hukuki anlamda kendilerini güçlü hissettirecektir. O yüzden ülkemizde de herhangi bir işlemin yerine getirirken noterler vasıtasıyla yapmak bireylere avantaj sağlar.

Nöbetçi noter sorgulaması nasıl yapılır?

Nöbetçi noter sorgulaması öncelikle internet siteleri üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Çünkü her ilde onlarca tane nöbetçi noter bulunduğu için cumartesi ve pazar günleri bu noterlerden sadece birkaçı açık olmaktadır. Küçük şehirlerde ise bazen sadece bir noter nöbetçi olur. O yüzden hangi noter nöbetçi olduğuna internet sitesi üzerinden araştırma yaparak ulaşmak bireylerin özellikle büyük şehirlerde farklı noktalarda seyahat etmelerine engel olacaktır. Her hafta sonu aynı noter nöbetçi değildir. Hafta sonu hangi noter nöbetçi olduğu her hafta değişim göstermektedir. Nobetcinoter.net adresi üzerinden de 81 ilde nöbetçi olan noterler in hangileri olduğuna ulaşmak mümkündür. Ayrıca site üzerinden noter işlemlerinin hangileri olduğuna ve noterin ne gibi işlemleri yerine getirdiğine dair bilgi edinmek de mümkündür. Noterler hukuk devleti içerisinde özellikle vatandaşın haklarını koruma noktasında önemli bir işleve sahiptir.