Ocak Ayında Emekli ve Asgari Ücretlilere Yüzde 50 Zam Müjdesi

featured

Yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte emekli ve asgari ücretlilerin maaş zammı da netlik kazanmaya başladı. Hem Orta Vadeli Program (OVP) enflasyon hedefi hem papelgo de Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon rakamları, maaşlarda yüzde 38-40 arasında bir artışı işaret ediyor. Ancak refah payının da eklenmesiyle bu oranın yüzde 50’ye ulaşması bekleniyor.

Asgari Ücret 17.103 Lira, En Düşük Emekli Maaşı 11.250 Lira Olacak

Yapılması planlanan yüzde 50’lik zam ile yeni yılın ilk ayında papelgo giriş asgari ücretin 17.103 lira, en düşük emekli maaşının ise 11.250 lira olması öngörülüyor. Hem emekliler hem de asgari ücretliler bu haberi büyük bir heyecanla bekliyor.

Yıl Sonu Enflasyon Tahmini Yüzde 65

OVP kapsamında belirlenen yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 65. Bu oran, 6 aylık enflasyonun yüzde 38 olacağı anlamına geliyor. Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarını kapsayan 3 aylık enflasyon ile emeklilere yüzde 25’lik bir zam garantisi bulunuyor. Ekim, Kasım ve Aralık aylarının enflasyon oranları ile bu zam oranının yüzde 40’a çıkması bekleniyor.

Masada Yüzde 50 Zam Var

Mevcut hesaplamalar ve refah payının eklenmesi ile emekli zammının yüzde 50 seviyelerine çıkması gündemde. Bu oranın asgari ücret zammı için de temel alınması olası. Böylece, emekli maaşlarında ve asgari ücrette ocak ayında yüzde 50’lik bir artış yaşanabilecek.