ÖSYM Sınav Soruları Yüksek Güvenlikli “Kırmızı Alanda” Hazırlanıyor

featured

ÖSYM’nin sınav sorularının hazırlık aşaması, en üst düzeyde güvenlik önlemleriyle gerçekleştiriliyor. Kurum, bu süreci “kırmızı alan” adını verdiği, üst düzey güvenlik önlemlerinin alındığı ve teknolojik araçlarla donatılmış korunaklı bir bölgede yürütüyor.

Sıkı Güvenlik Önlemleri

ÖSYM’nin sınav sorularını hazırladığı kırmızı alana giriş yapabilmek için bir dizi güvenlik protokolünden geçmek gerekiyor. Soru yazarları, yanlarında hiçbir şey olmadan, x-ray cihazları ve el dedektörleriyle arandıktan sonra, biyometrik avuç içi tarama ve yüz tanıma sistemleriyle doğrulama yapılıyor. Akademisyenlerin, cep telefonu, elektronik sigara, kumandalı anahtar gibi elektronik eşyalarla bu alana girmeleri yasak. Bu eşyalar, alana giriş öncesi özel dolaplarda saklanıyor.

“ÖSYM’nin Kozmik Odası”

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, bu yüksek güvenlikli bölgenin ÖSYM’nin “kozmik odası” olarak adlandırılabileceğini ifade ediyor. Ersoy, sınavın güvenliğini sağlamak için bu kadar katı güvenlik önlemlerinin alındığına dikkat çekiyor.