Parasosyal İlişkilerin Psikolojik Yönleri Araştırıldı

featured

İngiltere ve ABD’de Yapılan Araştırma, Parasosyal İlişkilerin Yaygınlığını Gözler Önüne Serdi

Psikologlar, Parasosyal İlişkilerin Yalnızlıkla Mücadelede Önemli Rol Oynayabileceğine İnanıyor

Parasosyal İlişkiler, Gerçek İnsan Etkileşiminin Bir İkamesi Olmasa da Bazı Durumlarda Yararlı Olabilir

BBC’ye konuşan Dr. Veronica Lamarche, parasosyal ilişkilerin insanlara güvenli bir sığınak sağladığını ve ihtiyaç anında doğrulama ve destek sunabileceğini belirtiyor. Lamarche, bu tür ilişkilerin insanlara psikolojik destekte önemli bir rol oynayabileceğini vurguluyor.

Yapılan araştırmaya göre, parasosyal ilişkilerin, gerçek hayattaki zayıf bağlardan daha etkili görüldüğü ortaya çıktı. Araştırmacılar, bu tür ilişkilerin insanların günlük yaşamlarında rahat hissetmedikleri durumlarda destek olabileceğini ifade ediyor.

Parasosyal İlişkilerin Eksiklikleri ve Avantajları

YouTube’da içerik yayınlayan üç çocuk annesi Emily Norris, sosyal medyada insanları izlemenin, bağlantı kurma imkanı sunduğunu ve bu tür ilişkilerin insanları yargılamadığını belirtiyor. Ancak parasosyal ilişkiler, gerçek hayattaki güçlü bağ ilişkilerinin yerini tutamıyor.

Gerçek hayattaki yakın ilişkilerin duygusal ihtiyaçları karşılamanın en etkili yol olduğu düşünülse de, parasosyal ilişkilerin bazı durumlarda insanlara destek olabileceği ve yalnızlıkla mücadelede önemli bir rol oynayabileceği araştırmalarla ortaya konmuş oldu.