Petrol Fiyatları Yükselişte: Kızıldeniz Saldırısı ve Rusya’nın Kesintileri Etkili Oldu

featured

Brent Petrolün Varil Fiyatı Yükseldi

Cuma günü 77,23 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 76,55 dolar seviyesinde tamamladı. Bugün ise saat 09.25 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,70 artışla 77,09 dolara ulaştı. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili ise 72,34 dolardan alıcı buldu.

Kızıldeniz’deki Saldırılar Petrol Arzında Endişelere Yol Açtı

Petrol fiyatları haftaya yükselişle başladı. Fiyat artışında, Kızıldeniz’deki gemilere yönelik saldırıların petrol arzında kesintiye yol açacağı endişeleri etkili oldu. Yemen’deki Husilerin İsrail’e giden gemilere yönelik eylemlerinin ardından bazı gemicilik şirketleri Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı aldı. Bu durum, Süveyş Kanalı’ndaki emtia sevkiyatlarını etkiledi ve petrol piyasalarında gerginlik yarattı.

Rusya’nın Kesinti Açıklamaları da Etkili Oldu

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, dün aralıkta petrol ihracatı kesintilerini günde 50 bin varil daha düşürebileceklerini duyurdu. Rusya halihazırda nisan ayından bu yana günlük 500 bin varil gönüllü kesinti yapmaktadır ve bu politikayı gelecek yılın ilk çeyreğinde de sürdürecektir. Bu da petrol arzının kısıtlanmasına ve fiyatların yükselmesine katkı sağlamaktadır.

Teknik Analize Göre Destek ve Direnç Seviyeleri

Brent petrolünde teknik olarak 77,24 ile 77,40 dolar aralığı direnç, 76,72 ile 76,62 dolar aralığı ise destek bölgesi olarak izlenebilir.