Petrol Fiyatlarının Düşmesiyle Akaryakıtta İndirim Bekleniyor

featured

Brent petrolün varil fiyatı son 4 ayın en düşük seviyesi olan 77 dolara gerileyerek petrol fiyatlarındaki gerilemeye işaret ediyor. Bu gelişmenin akaryakıt fiyatlarına olası bir indirim olarak yansıması bekleniyor. Özellikle vergi artışları, petrol fiyatları ve dövizdeki yükseliş nedeniyle hızlı bir şekilde yükselen akaryakıt fiyatları, son zamanlarda birçok zamma sahne oldu. Bu zamlar sonucunda benzin fiyatları 35 lirayı, motorin fiyatları ise 38 lirayı aştı.

Ancak Brent petrolün varil fiyatındaki düşüş, yakıt fiyatlarının düşüşe geçeceği beklentisi yaratıyor. Brent petrolün varil fiyatı son günlerde 81,17 dolara kadar yükseldikten sonra 77,42 dolar seviyesine gerileyerek son 4 ayın en düşük seviyesine ulaştı. Bugün de Brent petrolün varil fiyatı 77 dolar seviyelerinde seyrediyor. Küresel petrol talebi konusundaki endişeler, petrol fiyatlarında belirsizlik yaratıyor.

Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı ve ikinci en büyük petrol tüketicisi olan Çin’deki ekonomik göstergeler, Kovid-19 sonrası toparlanmanın zorluğunu gösteriyor. Ayrıca ABD ve Çin ekonomisine dair gelişmeler, küresel petrol talebi görünümüne dair endişelere yol açarak petrol fiyatlarını aşağı yönlü baskılıyor.

Akaryakıt fiyatları, döviz kuru ve uluslararası petrol fiyatlarındaki dalgalanmalara bağlı olarak belirleniyor. Dolar kuru yakın zamanda 29 lirayı zorlarken, brent petrol fiyatları dip seviyelere geriledi. Petrol fiyatlarının yükselmemesi durumunda, yakıt fiyatlarında yakın bir zamanda indirim bekleniyor.