Rekabet Kurumu, Bilişim Sektöründe Faaliyet Gösteren 18 Teşebbüs Hakkında Soruşturma Açtı

featured

Rekabetin Korunması Hakkında Kanun İhlali İddiaları

Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle başkanlığında toplanan Kurum, iş gücü piyasasına yönelik centilmenlik anlaşması yaparak bilişim sektöründe faaliyet gösteren teşebbüsler hakkında soruşturma açtığını duyurdu. Soruşturma heyeti temsilcisi, yapılan soruşturma sonucunda 18 teşebbüsün rekabete aykırı anlaşmalara taraf olduğunu ve Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettiklerini belirtti.

Argela Yazılım ve Bilişim Teknolojileri San. ve Tic. AŞ ile Magis Teknoloji AŞ İhlal İddialarından Aklanıyor

Temsilci, Argela Yazılım ve Bilişim Teknolojileri San. ve Tic. AŞ ile Magis Teknoloji AŞ’un dosya konusu iddialar çerçevesinde ilgili kanunu ihlal etmediklerini belirtti. İdari para cezası verilmesine gerek olmadığına karar verilen bu teşebbüsler için sözleşmelerde düzenlemeler yapılması gerektiği önerildi.

Şirket Yetkilileri Savunmalarını Yaptı

Pia Bilişim Hizmetleri AŞ temsilcisi, kendilerine yöneltilen iddiaların “çalışan ayartmama” anlaşmasına dayandığını belirtti. Savunmasında, uyumlu eylem karinesinin dosya açısından uygulanabilir olmadığını ve irade uyuşmasının ispatlanamadığını ifade etti. Egem Bilgi İletişim Ticaret AŞ adına savunma yapan avukat Banu Coşar ise şirketin çalışanlarının herhangi bir kısıtlamaya tabi olmadığını ve istedikleri zaman şirketten ayrılabildiklerini belirtti.

Savunmaların Devamı ve Son Karar

Bazı teşebbüslerin sözlü savunmaları yarın da devam edecek. Rekabet Kurulu, savunmaların ardından yapacağı değerlendirmelerle son kararını verecektir.