Rio Grande do Sul Eyaletinde Devam Eden Sellerde Can ve Mal Kaybı Artıyor

featured

Ölü Sayısı 169’a Yükseldi, Kayıpların Sayısı 56

Ülkenin güneyinde bulunan Rio Grande do Sul eyaletinde 3 haftadır devam eden şiddetli yağışlar sonucu meydana gelen sellerde can ve mal kaybı artmaya devam ediyor. Eyalet Sivil Savunma yetkilileri, son açıklamalarında, ölenlerin sayısının 169’a yükseldiğini, kayıpların sayısının ise 56 olduğunu belirtti.

Arama Kurtarma Çalışmaları 469 Kasabada Sürüyor

Sivil Savunma, sel felaketi nedeniyle olumsuz etkilenen 469 kasabada arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini duyurdu. Bazı kasabalarda su seviyesinin azaldığı ve su şebekelerinin onarıldığı bilgisi paylaşılırken, halkın içme suyuna kademeli olarak erişim sağlandığı aktarıldı.

Normale Dönüş Zaman Alacak

Güney eyaletinde halen 42 otoyolun, köprülerin ve caddelerin sular altında olduğu, normale dönüşün zaman alacağı kaydedildi. Eyalet Valisi Eduardo Leite, yaşanan felaketin büyüklüğü nedeniyle “felaket durumu” ilan ettiklerini ve insanların tahliyesi için ciddi gayret gösterdiklerini belirtmişti.

Brezilya Devlet Başkanı Bölgeyi Ziyaret Etti

Felaketin etkilediği alanları ziyaret eden Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, bölgenin yeniden ayağa kaldırılacağını ifade etmişti. Sellerin yol açtığı hasarın onarılarak, bölge halkının normal yaşamına geri dönmesi için çalışmalar titizlikle sürdürülüyor.