Rıza Kayaalp: Gücüm Yettiği Kadar Zirvede Kalacağım!

featured

Türk güreşinin önemli isimlerinden biri olan Rıza Kayaalp, İzmir’de öğretmen ve öğrencilerle buluştu. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü 15 Temmuz Şehitleri Konferans betveno Salonu’nda gerçekleşen etkinlik, ‘İlham veren buluşmalar’ kapsamındaydı. Kayaalp, katıldığı panele konuşmacı olarak davet edilerek hayat hikayesini paylaştı.

Rıza Kayaalp, konuşmasına çocukluğundan bahsederek başladı ve güreşe olan ilgisini vurguladı. “Hayatta tek yapmak istediğim sporu yapan biriyim.” diyen Kayaalp, köyde sınırlı imkanlarla büyüdüğünü ve ilkokul öğretmeni dışında eğitimcilerinin olmadığını anlattı. Ancak 6 yaşından itibaren güreşçi olma hayaliyle yaşadığını ve bunun için mücadele ettiğini dile getirdi.

Güreşe olan ilgisiyle devletin açtığı güreş eğitim merkezlerine katıldığını söyleyen Kayaalp, hayatını kurtarabilmek ve ailesine faydalı olabilmek amacıyla güreşe betveno giriş başladığını ifade etti. İlk başladığında güreşi bilmediğini ve sadece gücüne güvendiğini belirten Kayaalp, zorluklarla dolu bir süreç yaşadığını anlattı. Ancak azimli ve sabırlı bir şekilde çalışarak güreşi öğrendiğini ve ilk başarısını elde ettiğini dile getirdi.

Rıza Kayaalp, katıldığı ilk Avrupa şampiyonasında şampiyon olduğunu söyleyerek, “Bu işi bırakana kadar zirvede kalmak” şeklinde kendisine bir söz verdiğini ifade etti. Çalışmanın ve disiplinin önemine vurgu yaparak, hedeflerin net olması gerektiğini ve başarı için hayatlarının en önemli yerine koymamız gerektiğini belirtti. Binlerce kilo ağırlık kaldırdığını ve yüzlerce kilo ter döktüğünü aktaran Kayaalp, ailesi ve Türk milletinin gücünü hissettiği sürece başarılı olmanın mümkün olduğunu söyledi. Son olarak, tek bir hedefinin kaldığını ve olimpiyat şampiyonu olmayı hedeflediğini dile getirdi.