Robotaksi Binek Otonom Araç Yarışması

featured

Özgün Araç ve Hazır Araç Kategorisi

Robotaksi Binek Otonom Araç Yarışması, Özgün Araç ve Hazır Araç olmak üzere iki kategoride düzenleniyor.

Özgün Araç Kategorisi

Özgün Araç Kategorisinde yarışan takımlar, araç üretimini ve yazılımını kendi başlarına gerçekleştirerek en iyi otonom aracı yapmak için yarışacak.

Hazır Araç Kategorisi

Hazır Araç Kategorisinde yarışan takımlar ise TEKNOFEST tarafından sağlanan otonom araç platformlarında kendi yazılımlarını kullanacak.

Yarışma Detayları

Her iki kategori için de gerçek bir pist ortamında otonom olarak çeşitli görevlerin tamamlanması gerekiyor. Yarışmaya lise, ön lisans, lisans, lisansüstü öğrencileri ve mezunlar takım olarak katılabiliyor. Lise öğrencilerinden oluşan takımlar ile üniversite ve üstü seviyeden oluşan takımlar aynı kategoride yarışacak. Yarışmanın finalleri Ağustos 2024’te yapılacak.

Ödüller

Yarışma sonucunda “Özgün Araç Kategorisinde” dereceye giren birinci takıma 200 bin TL, ikinci takıma 150 bin TL, üçüncü takıma ise 120 bin TL ödül verilecek. “Hazır Araç Kategorisinde” birinci takıma 150 bin TL, ikinci takıma 120 bin TL, üçüncü takıma ise 100 bin TL para ödülü verilecek.

TEKNOFEST ve Robeff

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında düzenlenen Robotaksi ve Efficiency Challenge yarışmalarında 2019 ve 2020 yıllarında başarılı olan YTÜ-AESK takımı, kurdukları teknoloji şirketi Robeff ile başarılarını taçlandırdı. Robeff, elektrikli ve sürücüsüz taşıt platformları geliştirerek lojistik sektörüne çözümler sunuyor. TEKNOFEST’ten aldıkları ilhamla büyüyen Robeff, TEKNOFEST Girişim Programı kapsamında yatırım aldı ve gelecek nesillere örnek oldu.

TEKNOFEST 2024

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında düzenlenen dünyanın en büyük teknoloji yarışmaları “TEKNOFEST ile Gelecek Sensin” sloganıyla yüksek performans sergileyecek teknoloji tutkunlarına 30 milyon TL ödül ve 55 milyon TL’nin üzerinde malzeme desteği sağlıyor. Bu yıl 46 ana kategori ve 117 alt kategoriyle düzenlenen TEKNOFEST teknoloji yarışmaları, Kablosuz Haberleşme, Blok Zincir, Hava Savunma Sistemleri, Finansal Teknolojiler, İnsansız Deniz Aracı, Akıllı Wi-Fi Kapsama ve TEKNOFEST Robolig Yarışmaları gibi yeni kategorilerle genişliyor. TEKNOFEST 2024, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı liderliğinde Adana’da gerçekleştirilecek. Son başvuru tarihi ise 20 Şubat 2024.