RTÜK, Sınırları Aşan “Derin Futbol” Programına Tepki Gösterdi

featured

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), son dönemlerde sınırları aşan tartışmaları ile gündemde kalan “Derin Futbol” programı nedeniyle Beyaz TV’ye ciddi bir yaptırım uyguladı.

RTÜK’ten Haftalık Olağan Toplantı ve İzleme Dosyalarının Görüşülmesi

RTÜK, haftalık olağan toplantısında izleme dosyalarını masaya yatırdı. Gündemdeki ilk dosya Beyaz TV’nin “Derin Futbol” avvabet programıydı. Sezon başlamadan futbol programlarına yönelik uyarılarda bulunan RTÜK, eleştiri sınırlarını aşan, hakaret ve şiddet içerikli yayınlar konusunda yayıncıları tembihlemişti.

“Beyaz TV Uyarıları Dikkate Almadı”

Uyarıları ciddiye almayan Beyaz TV, yaşananları izleme uzmanları tarafından raporlaştırdı. Ahmet Çakar’ın Süper Lig ile ilgili mesnetsiz iddiaları ve Türkiye Futbol Federasyonu ile hakemlere yönelik sarf ettiği eleştiriler RTÜK tarafından incelemeye alındı.

Beyaz TV’ye Üst Sınırdan İdari Para Cezası

RTÜK, 6112 Sayılı Kanun’un 8. maddesinin birinci fıkrasının (ç) bendini esas alarak, Beyaz TV’nin “Derin Futbol” programı nedeniyle yayıncılık avvabet giriş ilkelerini ihlal ettiği gerekçesiyle üst sınırdan idari para cezası uygulaması kararlaştırdı.

Bu yaptırım, futbol programlarının ve yayıncıların, eleştiri sınırlarını aşarak hakaret ve şiddet içerikli yayın yapmamaları gerektiğini bir kez daha hatırlattı.