Rus Ordusu Melitopol’ü Ele Geçirdi

featured

Rus ordusu tarafından Ukrayna’ya yönelik 24 Şubat’ta başlatılan işgal girişiminde üçüncü güne girilirken Rusya Savunma Bakanlığı ordunun Ukrayna’nın Melitopol kentinde kontrolünü sağladığını duyurdu.

Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı askeri operasyon 3. gününe girerken, Rusya Savunma Bakanlığı’ndan Ukrayna’nın bir kentinin daha ele geçirildiği açıklaması geldi.

“MELİTOPOL’E GİRDİK”

Harkov’un ardından çatışmaların en şiddetli olduğu Azak denizi kıyısındaki Melitopol kentinin Rus güçleri tarafından alındığını duyuran Rusya Savunma Bakanlığı, “25 Şubat akşamı, Azak (Ukrayna) yerleşim alanına amfibi bir saldırının ardından Rus birlikleri ilerledi ve direnişle karşılaşmadan Melitopol’e girdi” ifadelerini kullandı.

KİEV GECE BOYUNCA BOMBALANDI

Rus ordusu Ukrayna’nın farklı şehirlerini bombalarken, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de ise dün gece oldukça zor geçti. Şiddetli patlamalar sonucu gecenin karanlığı aydınlığa dönerken şehirde siren sesleri de yankılanmaya başladı. Şehirlerde bombaların patlamasıyla halk evlerini terk etmeye başladı. Farklı şehirlerden kan donduran kareler servis edilmeye başlandı. Başkent Kiev’de ayrıca internet bağlantılarında kesintiler yaşanıyor.

HALK DA ÇATIŞMALARA KATILDI

Ukrayna Haber ajansı Interfax’ın aktardığına göre, yetkililer yaptıkları yazılı bir açıklama ile başkent Kiev sokaklarında çatışmaların başladığını duyurdu. Açıklamada, “An itibarıyla şehrin sokaklarında çatışmalar var” denildi. Halkın sığınaklarda kalmaları istenirken, balkon ve pencerelerden uzak durmaları çağrısında bulunuldu. Vatandaşlardan bazıları ise sokağa inerek askerleri ile birlikte Ruslarla çatıştı.

MELİTOPOL NEREDE?

Melitopol, Karadeniz yakınlarında, güneydoğu Ukrayna’nın Zaporizhzhia Oblastı’nda bir şehir ve belediyedir.

Şehrin doğu ucundan ve sonunda Azak Denizi’ne katılan Molochnyi Lyman’a akan Molochna Nehri üzerinde yer almaktadır.

Nüfusu ise yaklaşık 195.144’dir.

Melitopol, Zaporizhzhia’dan sonra Oblastı’nın ikinci büyük kentidir.