Rusya Devlet Başkanı Putin Belarus’ta

featured

Putin ve Lukaşenko Görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Belarus’u ziyaret ederek Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko ile bir araya geldi. İkili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

Putin: “Görüşmeler Verimli Geçti”

Putin, görüşmenin oldukça verimli geçtiğini belirterek savunma, güvenlik, ekonomik, kültürel ve insani konuları ele aldıklarını ifade etti.

Putin’den Ukrayna Açıklaması

Putin, Ukrayna konulu konferansa davet edilmemesini eleştirerek, İstanbul’da gerçekleşen müzakerelerin başarısızlıkla sonuçlanmasını batılı ülkelere bağladı. Müzakerelerde anlaşmaya varıldığını ve Ukrayna tarafının belgeyi imzaladığını belirtti.

Putin’den Zelenskiy Eleştirisi

Putin, Ukrayna’da süren sıkıyönetim ve seferberliğe rağmen görev süresi sona eren Devlet Başkanı Zelenskiy’i eleştirerek, meşruiyetinin sona erdiğini savundu.

Lukaşenko’dan İran Açıklaması

Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko, İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin helikopter kazasına ilişkin ABD ve batılı ülkelerin yaptırımlarının teknolojik bakımı aksattığını belirtti.

Putin: “Bakımı Düzgün Yapılsaydı Sorun Yaşanmazdı”

Putin, Reisi’nin helikopterinde Rus helikopterlerinin de olmasına rağmen sorun çıkmadığını belirterek, bakımın önemine vurgu yaptı.