Rusya’nın Kuzey Kore Ziyareti Bölge Ülkelerini Endişelendiriyor

featured

Rusya – Kuzey Kore İlişkileri Bölge Ülkelerini Endişelendiriyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, 24 yıl aradan sonra Kuzey Kore’ye gerçekleştirdiği ziyaret, bölge ülkelerinin endişesini artırıyor.

Güney Kore ve Japonya NATO Liderler Zirvesi’nde Buluştu

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol ve Japonya Başbakanı Kişida Fumio, ABD’de düzenlenen NATO Liderler Zirvesi’ne katıldı. İttifaka üye olmayan “Hint-Pasifik ülkesi” statüsüyle toplantıya katılan liderler, bölgesel gelişmeleri ele aldı.

Kuzey Kore ve Rusya Arasındaki Ortaklık Anlaşması

Görüşmede, Güney Kore lideri Yoon, Kuzey Kore’nin Rusya ile imzaladığı “askeri ve ekonomik işbirliğini güçlendirecek” ortaklık anlaşmasına dikkat çekti. Japonya Başbakanı Kişida ise Japonya ve Güney Kore arasındaki güven ilişkisinin önemine vurgu yaptı.

Rusya ve Kuzey Kore Arasındaki İlişkilerin Bölgesel Güvenliğe Etkisi

Yoon ve Kişida, Asya ve Avrupa’nın güvenlik zorluklarının giderek bölünmez hale geldiği konusunda mutabık kaldı. İki lider, bölgesel güvenlik zorluklarını ele aldı ve 2025 yılının başarısı için yakın iletişimin önemini vurguladı.

Rusya’nın Kuzey Kore ile Stratejik Ortaklık Anlaşması

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kuzey Kore’ye gerçekleştirdiği ziyaret sırasında “kapsamlı stratejik ortaklık anlaşması” imzaladı. Anlaşma, taraflardan birinin saldırıya uğraması durumunda diğerine askeri yardım sağlanmasını taahhüt ediyor.