Sağlıkta Şiddete “Gri Kod” Önlemi

featured

Sağlık sektöründeki şiddet olaylarına dikkat çekmek ve önlem almak adına “Gri Kod” uygulamasının başlatılacağı bilgisi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından paylaşıldı. Bakan Koca, şiddet olaylarına anında müdahale için bu sistemin hayata geçirileceğini duyurdu.

Bakan Koca, hastanelerde yaşanan şiddet olaylarına “Beyaz Kod” ile müdahale edildiğini, ancak bu süreçte bazı sağlık çalışanlarının çekingen davrandığını belirtti. Buna karşılık, “Gri Kod” uygulamasıyla daha basit bir müdahaleyle şiddet olaylarının önlenebileceğini ifade etti.

Bu yeni sistemle, “Gri Kod” verildiğinde, vidobet hastane güvenliği ve polisi olaydan haberdar olacak. Bu sayede şiddet eğiliminin eyleme dönüşmesi önlenecek. Koca, uygulamanın İçişleri Bakanlığı iş birliği ile devreye alınacağını ve yazılımın hazır olmasının ardından uygulamanın hayata geçirileceğini söyledi.

Sağlık Bakanı ayrıca, vatandaşların doğru branşta tedavi olmaları için aile hekimlerinin önemli bir rol üstleneceğini belirtti. Aile hekimlerinin, vatandaşları doğru branşlara yönlendirme konusunda daha etkin olacağı bir sistem vidobet giriş üzerinde çalışıldığı bilgisini paylaştı. Bakan, bu konuda yapılacak çalışmalarla hastaların doğru tedaviye daha hızlı erişim sağlamalarını hedeflediklerini ifade etti.