Sakarya, Kasımda Tarihindeki En Yüksek İhracat Rekorunu Kırdı

featured

Kasımda 521 Milyon 552 Bin Dolar İhracat Yapıldı

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre Sakarya, kasımda 521 milyon 552 bin dolar ihracat gerçekleştirdi. Bu rakam, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,31 artış anlamına geliyor.

Yılın 11 Ayında 5 Milyar 160 Milyon 383 Bin Dolar İhracat

Sakarya, yılın 11 ayında ise toplamda 5 milyar 160 milyon 383 bin dolarlık ihracat yaptı. Bu da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17’lik bir artış demek.

Otomotiv Endüstrisi ve Demir Dışı Metaller Sektörleri Öne Çıktı

Sakarya’nın ihracatında öne çıkan sektörler arasında otomotiv endüstrisi, demir ve demir dışı metaller, kimyevi maddeler ve mamulleri, çelik, makine ve aksamları yer alıyor. Bu sektörler, ülke ekonomisine büyük katkı sağlıyor.

SATSO Başkanı: İhracatımız Rekor Düzeyde

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, dış ticaret rakamlarını değerlendirerek, ihracata yönelik çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Altuğ ayrıca, kasımda hem tarihlerindeki en yüksek ihracat rekorunu kırdıklarını hem de yılın 11 aylık döneminde en yüksek kümülatif ihracata ulaştıklarını söyledi. Başkan Altuğ, ihracatlarının 2018 yılının ilk 11 ayından çok daha ileride olduğunu vurguladı.

Sakarya’nın Gelişimi Devam Edecek

Sakarya’nın ihracattaki başarısının, şehirde yapılan çalışmaların ve emeklerin bir sonucu olduğunu söyleyen Altuğ, ilerleyen zamanlarda da Sakarya’nın üretim ve ihracat konusundaki önemli rolünün devam edeceğini ifade etti. Türk iş dünyasına teşekkür eden Altuğ, daha iyi bir geleceğe odaklandıklarını ve dünden daha iyi olmaya devam edeceklerini belirtti.