Şakayık çiçeği anlamı, bakımı ve özellikleri

featured

 

Bitki iken ayrı çiçekleri tomurcukken ayrı ve tamamen çiçek açtığında ayrı bir güzel olan Şakayık çiçeği birçok renge sahiptir. Botanik dilindeki ismi ise Paeonia ‘dir. Bu çiçeğin ardında pek çok efsane bulunur ve bunlardan biri de Yunan mitolojisine dayanmaktadır. Üstelik Şakayık çiçeği anlamı da oldukça değerlidir. Bu nedenle Şakayık çiçeği bakımı, anlamı ve özellikleri hakkında bilgiler için yazımız size rehberlik edecektir.

Şakayık çiçeği anlamı

Şakayık çiçeği pek çok anlama sahiptir ve her biri değerlidir. Bunlardan birkaçı ise, iyi şans, onur, refah ve sevgidir. Bu anlamlarından dolayı manevi değeri yüksek bir hediye olarak tercih edilirler. Yeni ebeveyn olmuş ailelere, yeni evlenmiş ya da ev almış yakınlara güzel bir hediye olurlar. Dekor olarak tercih edilebilir ve her köşede ayrı bir güzel dururlar. Üstelik bakımlarına dikkat edildiğinde oldukça güzel bir süs bitkisidir.

Şakayık çiçekleri renklerine göre anlam ifade edebilir. Beyaz Şakayık mahcubiyet ve saflığı simgeler. Pembe şakayık ise refah ve iyi şans anlamına gelir. Kırmızı şakayık ise aşk ve tutkuyu ifade eder.

Bu güzel anlamlı çiçeği sevdiklerinize hediye etmek isterseniz, yerel çiçekçileri aramanıza hiç gerek yok. Çünkü telefonunuzu kullanarak internet tarayıcınızda bulunduğunuz konuma en yakın çiçekçi firmasını bulmanız yeterlidir. Bahçelievler çiçekçi örneğindeki gibi arama yaparak alıcınızın ya da kendinizin bulunduğu semtin yakınlarındaki çiçek firmalarına kolayca ulaşabilirsiniz. Ardından bütçe ve tarzınıza uyan seçimler ile hediyenizi sipariş ederek satın alabilirsiniz. İstediğiniz tarih ve saati seçebilirsiniz.

Şakayık çiçeği bakımı

  • Dünyanın pek çok ülkesinde yetişen Şakayık çiçeği dayanıklı bir bitkidir. Bakımları iyi yapılırsa uzun bir ömre sahip olur ve çiçeklenirler. Bakım yaparken sulama konusunda dikkatli olmak gerekir. Haftada bir kez su vermeniz bu bitki için yeterlidir. Ancak yaz aylarında daha fazla suya ihtiyaç duyabilirler. Bu nedenle toprağın kuruluğunu test etmek gerekir.
  • Kış aylarında bu çiçeğin iç mekana alınması gerekir. Don olayları bitkiye zarar verebilir. Çok sıcak ya da çok soğuk hava koşulları bitkinin sağlığını tehlikeye atabilir.
  • Yarı gölgeli bir alanda olmaları gerekir. Sabah ve akşam güneşi ile beslenirlerse çok çabuk büyü ve çiçek açarlar.
  • Şakayık çiçeği için gübreli ve humuslu toprak seçimi yapılmalıdır.

Şakayık çiçeği özellikleri

Renkli bir çiçek türüdür. Bu nedenle dilediğiniz rengini tercih edebilirsiniz. Dilerseniz her renkten ekerek minik bir şakayık köşesine sahip olabilirsiniz. En popüler Şakayık çiçeği renkleri arasında mor, kırmızı, pembe ve beyaz yer almaktadır. Bu çiçek başka bir çiçeğe aşılama yapılarak elde edilebilir.

Ekim işlemi için en iyi aylar sonbahar mevsimindekilerdir. Böylece bir sonraki ilkbahar aylarına kadar filizlenir ve büyürler. Ardından çiçek açarlar ve çiçekli görünümleri ile ortamı neşelendirirler.